A brit törvények szerint harminc évvel a keletkezésük után nyilvánosságra hozhatók a titkos iratok. Augusztus 1-én több ilyen iratot is nyilvánosságra hoztak, például azt is, amiben Margaret Thatcher miniszterelnök elmeszelte a konzervatív párt később meghatározóvá lett politikusa, William Hague pénzügyminisztériumi tanácsadói pályázatát. De ennél is izgalmasabb a beszéd, amit II. Erzsébet királynő mondott volna a III. világháború kitörésekor.
A háború borzalma sosem tűnhetett volna távolibbnak, amikor családom és én megosztottuk a karácsony örömét a nemzetközösség egyre gyarapodó családjával.
A nyitómondat utalás a királynő hagományos karácsonyi beszédére. De a családias hangulat eddig tart csupán.
Most, hogy a háború őrülete újra terjed a világban, bátor országunknak megint fel kell készülnie a túlélésre, még ha rosszak is az esélyek.
A királynő beszédében utal II. világháborús szerepére is, amikor nagyon népszerű lett azzal, hogy egyszerű ápolóként vállalt szolgálatot, családja pedig a legkeményebb bombázások idején se menekült el Londonból.
Sose feledem a bánatot és büszkeséget, amit akkor éreztem, amikor hugaimmal a rádión hallgattuk apám inspiráló szavait azon a sorsdöntő napon, 1939-ben. Soha egy pillanatig nem gondoltam volna, hogy egyszer nekem is eleget kell tennem ennek a komoly és borzalmas kötelességnek.
A királynő visszautalt az előző két, győztes háborúra is, mondván ugyanazok az erények, amik akkor győzelemre segítették a briteket, most is az erősségük lehetnek.
Mivel akkoriban a királynő kisebbik fia, András herceg éppen a haditengerészetnél szolgált, a beszéd erre is kitért.
A férjem és én osztozunk a brit családokkal az aggódásban fiainkért és lányainkért, férjeinkért és testvéreinkért, akik a nemzet szolgálatába álltak. Szeretett fiam, András ezekben a pillanatokban is részt vesz a műveletekben egységével. Folyamatosan imádkozunk az ő és bajtársai biztonságáért.
Ezután még arról is beszélt volna, hogy a család a legfontosabb kötelék, és egyben a legfőbb védvonal is.
Ha a családok együtt maradnak, határozottak maradnak, menedéket nyújtanak az egyedülállóknak és a védelem nélkül maradtaknak, hazánk túl fog élni és nem lehet megtörni.
Végül imádságra szólított.
A III. világháború, aminek a kirobbanása esetén ezt a beszédet elmondta volna, a brit forgatókönyvek szerint szovjet vegyi támadással indult volna Nagy-Britannia ellen, amire válaszul a NATO korlátozott nukleáris válaszcsapást indított volna, hogy béketárgyalásra kényszerítse a szovjeteket.
Via BBC
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.