Eddig öt rendkívüli halálesetnél merült fel a gyanú, hogy egy új kábítószer, a para-metil-4-metilaminorex, vagyis a serotoni, vagyis a Swiss Toni túladagolása okozhatta. Hogy mi ez a szer, arról csütörtökön már írtunk, de a vegyészek mellett a rendőröket is megkérdeztük, hogy mit érdemes tudniuk a fogyasztóknak.
Először is a cucc külső jellemzőire voltunk kíváncsiak. Tegnapi cikkünket hatszögletű, rózsaszín tablettákkal illusztráltuk. AZ ORFK szerint ilyen formában eddig csak Finnországban találkoztak a szerrel, Magyarországon eddig kizárólag
fehér por formájában.
A rendőrségnek "nincs információja a vegyületre jellemző ízre, vagy arra vonatkozóan, hogy a fogyasztó hogyan tudja ezt azonosítani".
A fogyasztók elmondása alapján a Swiss Toni legfeltünőbb mellékhatása, hogy a szem "önálló életet él", vagyis képtelen fókuszálni. Hirtelen nagyon felszökik a testhőmérséklet, nő a vérnyomás. Hányás, izomgörcsök is jellemzők, ráadásul az amfetamin-származékokkal szemben a görcsök nemcsak az álkapocsnál, hanem az egész testen jelentkezhetnek. A halálos dózis fogyasztása eszméletvesztést és a keringés összeomlását okozhatja.
A szakirodalom nem ír még elő fogyasztási, hatásos és halálos dózist.
"Azt, hogy ezekben az esetekben mennyi volt a halálos dózis, azt nem lehet megmondani" - írta az ORFK. Ez az egyéni érzékenységtől is függ, a túladagolás kockázatát más drogok párhuzamos fogyasztása "mindenképpen növeli a kockázatot".
A rendőrség azt tanácsolja, hogy ha a fogyasztó rosszul van, émelygést, hányingert érez, szeme koordinálatlan mozgásba kezd, izmai görcsölnek, láza felszökik, akkor azonnal hívjon mentőt, mert
a gyors orvosi segítség életet menthet!
A rendőrség tájékoztatása szerint a para-metil-4-metilaminorex 2013. július 15. óta büntetőjogilag pszichoaktív anyagnak minősül.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.