Hosszú Katinka 400-on is leiskolázta a világot

gurítás
2013 augusztus 04., 17:23

Az óriási fölénnyel megnyert 200 méteres vegyes után a hosszabb vegyes számban is első lett Hosszú Katinka a barcelonai úszó világbajnokságon. A délelőtti futamban már a világ idei legjobb eredményét úszta, 300 méterig a világcsúcson belül volt, de a végén tartalékolt az esti döntőre.

Már az első ötvenen vezetett pillangón, 100-on világcsúcs részidőn belül fordult, háton 150-en már egy testhosszal vezetett, 200 méteren a világcsúcson is bőven belül volt. A leggyengébb számában, mellúszásban is csak kicsit tudták megközelíteni. 300 méteren a világcsúcshoz képest két másodperccel jobb volt. A világcsúcs végül nem lett meg, 4:30.41 lett az eredménye, de nyert így is simán. Ő a magyar úszósport első háromszoros világbajnoknője.

"A végére annyira elfáradtam, attól féltem, be sem érek a célba" - nyilatkozta Hosszú az MTI-nek. "Az tartotta bennem a lelket, hogy ha megérintem a falat, vége a világbajnokságnak, és boldogan megyek haza. A vb előtt simán kiegyeztem volna a két arany- és egy bronzéremmel is."

A döntő másik magyar résztvevője, Jakabos Zsuzsa egyéni csúccsal hatodik lett.

Négy éve nyert, aztán váltania kellett

Ez Hosszú Katinka kedvenc száma, négy éve már megnyerte a 400 vegyest a római világbajnokságon. Aztán a 2011-es sanghaji vébén csak 14. lett. A tavalyi olimpián sem tudott dobogóra állni, csak negyedik lett. A gyengébb londoni szereplés után váltott, az amerikai egyetemi évei alatt őt - és rengeteg egyéb úszót, így az amerikai csapatot is - felkészítő Dave Salot otthagyta. Erről azt nyilatkozta tavaly a Nemzeti Sportnak:

"Megkérdeztem tőle, miért úgy úsztam az olimpián, ahogy, de nem tudott válaszolni rá. Ha tudott volna, ha azt mondta volna, hogy itt és itt változtatni kell, akkor talán folytattam volna vele a munkát, de nem így történt. Tulajdonképpen már az olimpián is furcsa volt minden... Tisztában voltam vele, hogy Londonba az amerikai csapattal utazik, de emellett úgy tűnt, nem is nagyon érdekli az úszásom. Alig beszéltünk egymással, holott az olimpia előtt egyeztettem vele arról, hogyan dolgozhatunk majd együtt Londonban. Az olimpián mutatott viselkedése miatt elnézést kért, de ez még nem hozza vissza a versenyemet, nem adja vissza az elszalasztott lehetőségeket."

Hosszú Katinka visszatért Magyarországra, felkészítését vőlegénye, Shane Tusup vette át. Két aranyat, egy bronzot nyertek most. A mostani idejével második lett volna Londonban. Az olimpián döbbenetes világcsúcsot úszó kínai Je Si-ven (aki az utolsó ötven méteren gyorsabban úszott az olimpián, mint a férfi 400 vegyest nyerő Ryan Lochte) most csak hetedik lett, Jakabos Zsuzsa is megelőzte. Nyolc másodperccel verte őt Hosszú.

Hosszú Katinka eredményei világversenyeken 400 vegyesen

4:30,31 - 2009, római világbajnokság, 1. hely

4:42.96 - 2011, sanghaji világbajnokság, 15. hely

4:33,49 - 2012, londoni olimpia, 4. hely

4:30.41 - 2013, barcelonai világbajnokság, 1. hely

Hosszú Katinkának egészen káprázatos világbajnoksága volt a mostani. A két vegyes győzelem mellett bronzot nyert 200 méter pillangón. 100 méter háton országos csúccsal a második helyen jutott tovább a selejtezőben (Egerszegi Krisztina 22 éve úszott, 1991-es rekordját döntötte meg), de visszalépett a 200 méter vegyes döntője miatt. 200 méter háton hatodik lett, ennek is örült, mint nyilatkozta, a hátúszás technikájára csak pár hónapja érzett rá, még tanulja, lesz ez jobb is. (Ebben a számban még Egerszegié az országos csúcs, azt is 22 éve úszta.) Aztán hozzátette, mennyire sajnálja a beáldozott 100 métert. Kipróbálta magát a számára szokatlan 200 gyorson is, a 9. legjobb időt úszta.

Csak Darnyival és Egerszegivel volt több aranyunk

Összesen négy aranyat nyertünk Barcelonában, ezzel ötödikek lettünk az éremtáblázaton. Az 1973 óta hol négy, hol három, mostanában kétévente megrendezett vébéken aranyból csak 1991-ben nyertünk többet, akkor Darnyi Tamás természetesen hozta a két vegyest, Egerszegi Krisztina szintén természetesen a 100 és a 200 méter hátat, Rózsa Norbert - Gyurta Dániel példaképe -, pedig 100 méter mellúszásban nyert, az így összesen öt arany volt. (Éremben még két ezüst: Szabó Tünde 100 m hát, Rózsa Norbert 200 m mell, és szintén két bronz: Darnyi 200 pillangó és a férfi pólósok).

Különösen szembeötlő a jó szereplés az előző - 2011-es - sanghaji világbajnoksághoz képest. Akkor csak Gyurta Dániel nyert aranyat, ezüstünk nem volt, négy bronzot szereztek a magyar úszók (hosszútávúszásban Gercsák Csaba, Kis Gergő (800 és 1500 méter gyorson) és Cseh László 200 méter vegyesen). Kis Gergő most is ott volt, de igen távol volt a dobogótól. Utólag árulta el, hogy egy hónapja porckorongsérvet állapítottak meg nála.

Cseh, az éremmenő

Cseh László külön kategória. Szokás itthon világsztárként kezelni, olimpiáról aranya viszont nincs, öt érme viszont igen, világbajnokságot viszont nyert, még 2005-ben, de akkor nem volt Michael Phelps. A nagy mumus Phelps már visszavonult, de Ryan Lochte nem, ő a 15 világbajnoki címét is begyűjtötte. Cseh leginkább Európában szokott tarolni. Kedvenc számát, a 400 méter vegyest ezúttal kihagyta. 200 vegyesen rajthoz állt - nem is előzte meg senki a kontinensről -, de ez csak az ötödik helyre volt elég. Ez olyan csalódás volt számára, hogy kifakadt, és azt nyilatkozta, a korábbi kudarcok nyomot hagytak benne, nem mer versenyezni. 100 méter háton nem jutott döntőbe. Végül kipróbálta magát 100 méter pillangón. Ezt a számot a tavalyi olimpián Michael Phelps javasolta neki. Bejött, meglepetésezüstöt nyert, országos csúccsal, egy századdal megelőzve a harmadikat, - ami helyreállította az önbizalmát, és nem szakadt meg az a fantasztikus sorozata sem, hogy tíz éve minden világversenyen nyer legalább egy érmet.

Gyurta rekordja

Gyurta Dániel rekorder lett abban, hogy magyar úszó világbajnokságon zsinórban egymás után még nem nyert háromszor ugyanabban a szémban. Mellen pedig a világon senkinek sem sikerült még tripláznia vébén. Azt a győzelme után megerősítette, hogy kitart edzője, Széles Sándor mellett. Rendszeresen felvetik, hogy el kellene hagynia trénerét, akit alkoholproblémák miatt az úszószövetség hazaküldött a világbajnokságról. Gyurta szerint sikeresek, nincs oka váltani. Beszélt arról is, hogy miért nem indult el 100 méter mellúszásban is, amiben szintén egyre javul az ideje, de abban még nem ő a világ legjobbja. Mint mondta, az olimpia után számos meghívásnak tett eleget, nem volt tökéletes a felkészülése, ezért végül csak a 200 méterre koncentrált.

A pólósoknál Madaras Norbert írt történelmet, ő az első kétszeres világbajnok magyar pólós, a tíz éve győztes csapatból ő maradt csak a mostani gárdában.

Hogy áll az utánpótlás?

Négy éve Hosszú Katinka és Gyurta Dániel nyert aranyat a világbajnokságon. Két éve csak Gyurta Dániel. Most megint Hosszú és Gyurta, illetve a vízilabdaválogatott. Gyurta és Hosszú még csak 24 éves, de kik jöhetnek még?

A húszéves Kapás Boglárka, kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok, három számban indult, mindháromban döntőbe jutott, mindháromban megjavította az országos csúcsot. Ez érmet nem ért, negyedik lett a legjobb helyezése, 800 méter gyorson, (ötödik lett 400-on, hetedik 1500-on), de folyamatosan javul.

A húszéves Biczó Bence szintén ifjúsági olimpiai bajnok, de neki nem sikerült a világbajnokság. Az idei Universiadén nyert, de Barcelonában meg sem közelítette az azt az idejét 200 pillangón. Úgy nyilatkozott, egyszerűen elfogyott az ereje az utolsó 50 méterre.

A 21 éves Bernek Péter - szintén ifjúsági olimpiai bajnok - döntős volt, de ott csak nyolcadik lett 200 méter háton. "El vagyok keseredve, nem értem, miért nem megy az úszás. Inkább javítottam volna egyéni csúcsot, s ne lettem volna döntős" - nyilatkozta a finálét követően. 50 méteren csak a 28. lett.

Érmesek:

Arany: Hosszú Katinka (200 és 400 méter vegyes), Gyurta Dániel (200 méter mell), férfi vízilabda válogatott

Ezüst: Cseh László (100 méter pillangó)

Bronz: Hosszú Katinka (200 méter pilangó), női vízilabda válogatott

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.