Van egy 1997-es film, az Amikor a farok csóválja, amiben Robert De Niro és Dustin Hoffman játszik. Arról szól, hogy az amerikai elnök szexbotrányba keveredik, ezért egy spindoktor és egy hollywoodi producer kitalál egy még nagyobb botrányt, hogy elterelje a figyelmet: az USA háborúba megy Albánia ellen. Az egészet greenboxban forgatják le, mégis bejön a trükk.Na, a valóságban tényleg történt egy hasonlóan vicces csalás Albániával kapcsolatban, amikor Otto Witte, egy 1872-ben Düsseldorfban született cirkuszi akrobata Háry János és Don Quijote nyomában tömegekkel hitette el, hogy I. Ottó néven öt napra Albánia királya lett.
Miután Albánia 1912-ben független lett az Oszmán Birodalomtól, a muszlim albánok egy csoportja felajánlotta a trónt a szultán unokaöccsének, Halim ed-Dinnek. Witte, aki akkor a török hadsereg tisztje volt, szinte teljesen úgy nézett ki, mint ed-Din, ezért egy barátjával Max Schlepsiggel, aki egy kardnyelő artista volt, Albánia akkori fővárosába, Durrësba utazott.Itt sikerült átvernie a helyi csapatokat, és 1913. augusztus 13-án királlyá koronázták. Az új király a következő öt napot nem töltötte tétlenül: háremet rendelt magának, majd hadat üzent Montenegrónak. Augusztus 18-án lelepleződött, de a háreme segített neki, hogy Schlepsiggel és a királyi kincstár egy részével megszökhessen a palotából, és elhagyhassa Albániát.Ezután, amíg élt, a személyi igazolványán a foglalkozásnál az állt, hogy „cirkuszigazgató” és „Albánia volt királya”. Witte napra pontosan 45 évvel az állítólagos koronázása után, 1958. augusztus 13-án halt meg. A sírkövére is rávésték, hogy Albánia uralkodója volt.Sok újság és magazin tényként írt arról, hogy Albánia királya volt, és a halála után néhány nappal még a Time is így tett. Wittéről Harry Turtledove írt regényt (Every Inch a King) 2005-ben.Witte igazi cirkuszi ember volt (állítólag 8 évesen lépett fel először oroszlánidomárként), és kényszeres hazudozó, így a sztorija sok sebből vérzik.
Először is a hasonmása, Halim ed-Din nem létezett, és 1913-ban már a szultán sem II. Abdul-Hamid volt, hanem annak öccse, V. Mehmed. Abdul-Hamidnak ugyan volt egy fia, akinek felajánlották a trónt 1914-ben, de Burhan ed-Din azt nem fogadta el.
Valószínűleg a névhasonlóság miatt is Wilhelm zu Wied német herceg inspirálta, akit a nagyhatalmak 1914-ben megtettek az albán alkotmányos monarchia királyává.
A német csalóval ellentétben egy magyar tudós tényleg közel került az albán trónhoz. Ifj. Nopcsa Ferenc dinoszauruszkutató diplomataként, majd gerillaként látta a független Albánia alakulását.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.