Nők, nyugdíjasok, etnikai kisebbséghez tartozók. Egy közös biztosan van bennük. Magyarországon is, ahogy világszerte, népességbeli arányukhoz képest a hír- és politikai műsorokban alig szerepelnek. Ha mégis, akkor rendszerint bulvárhírekben, erőszakos cselekmények kapcsán kerülnek be a műsorokba, és szinte sosem szakmai hozzáértésük miatt szólaltatják meg őket.
A helyzet nemcsak itthon, de világszerte is hasonlóan aránytalan. A Global Media Monitoring Project 2010-ben 108 országban, több, mint 1000 hírügynökség közel húszezer hírét és harmincnyolcezer témát vettek górcső alá, és az ő mérésük sem szívderítőbb. A hírek szereplőinek átlagosan háromnegyede férfi. Az online felületek a témákban is rosszul teljesítettek, tízből hat hír a világban férfiakról szól. A nőknek a mainstream média a bulvársarkot, a sporthíreket és a celebek-fogyókúra-életmód-divat-család-gyermeknevelés-főzés-ezotéria témaköröket tartja fent.
A nők a vállalati igazgatótanácsokban, éppúgy alulreprezentáltak, mint a tudományos elit köreiben, vagy a politikában. Ez nemcsak ok a médiában való alacsony arányukra, de egyben okozat is. A média nemcsak tükrözi, alakítja is a közéleményt. Azt is mondhatjuk, rendszerint tudattalanul szívjuk magunkba, hogy "hol is a nők helye". A tipikus női munka - amely sokszor heroikus küzdelem - rejtve marad. Nincsen hírértéke. Nincs semmi rendkívüli benne, a mindennapok része, nem is csoda, hogy a háttérben marad. A nők és férfiak aránytalan mértékű és mindig ugyanazokban a szerepekben való ábrázolása azonban a hagyományos nemi szerepeket erősíti meg. Ördögi kör.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.