Bár a Canonical terve az Ubuntu Edge névre keresztelt okostelefon közösségi finanszírozására csúnya kudarcba fulladt - szerény 19 millió dollárral jött össze kevesebb a tervezett 32 milliónál -, a cég vezérigazgatója, Jane Silber esküszik, hogy 2014 elejére elkészül a linux alapú okostelefon.
Ez több szempontból is remek hír, például azért, mert:
Nem én vagyok az egyetlen, aki szerint a linuxos, képernyőre kötve teljes értékű pc-ként használható telefon menő. A cikk elején ugyan kudarcot emlegettem, de ez csak abban az értelemben igaz, hogy a kitűzött, igen ambíciózus cél nem teljesült. Az Ubuntu Edge-ért 11 ezren adtak ki látatlanban is az utolsó pillanatos diszkont után is legalább 695 dollárt, és az összegyűlt 12,8 millió dollár új rekord a technológiai crowdfunding történetében - 2,6 millióval több gyűlt össze, mint a Pebble okosórájára.
De a kudarc már csak kudarc, így a Canonical is módosítani kényszerült terveit. A közösségi finanszírozás hiányában most az eredetihez képest egy lebutított verzió készülhet el 2014 elejére.
Úgy hiszem, a teljes konvergencia élménye nem lesz elérhető az első készülékeken. Azok csak telefonok lesznek, nem képernyőre köthető számítógépek. De a konvergencia a jövő,
mondta erről Silber.
Ha így lesz, a 2014-ben piacra kerülő készülék inkább lesz utódja az eddigi próbálkozásoknak, mint a valóban úttörő Edge lett volna. Linuxos telefonok ugyanis már léteznek. Mit léteznek, az ős, a Motorola A780-as négy évvel előzte meg az okostelefon fogalmát megteremtő első iPhone-t.
Az A780-asban mai szemmel nevetséges, 312 MHz-es processzor és 48 MB RAM volt, de ha azt vesszük, hogy az okostelefon-piac alsó szegmensében még mindig árulnak 1 GHz-esnél kisebb órajelű, 512 MB-nál kisebb RAM-mal szerelt telefonokat, akkor egy tíz éves modeltől ez szép teljesítmény. De nem futott be nagy karriert, ahogy a később gyártott készülékek sem.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.