A világ összes tüntetése egy térképen

tech
2013 augusztus 25., 12:45

1979-től egészen mostanáig a világ minden tüntetése szerepel egy interaktív térképen, melyet John Beieler politikatudományi PhD-hallgató készített. Az adatok a Global Database of Events, Language, and Tone projektból szármanak, ami összesen 250 millió eseményt rögzített 1979 óta. Beiler több térképet is készített, ezek közül az egyik a következő:

Az eredmény elég látványos. Magyarországon villog például az 1995 márciusi diáktüntetés, a 2006 őszi kormányellenes tiltakozások vagy éppen a 2012-es diáktüntetések. Kimaradt viszont például a taxisblokád 1990 októberéből.

Érdemes megnézni például ezeket a térképen:

  • Margaret Thatcher gazdasági reformjai után a sztrájkok és tüntetések.
  • Lengyelország ébredése a nyolcvanas években, miközben Kelet-Európa tétlen marad.
  • Az apartheid elleni tüntetések Dél-Afrikában a nyolcvanas években.
  • Robbanásszerű növekedés Észak-Amerikában 2008-tól, például az Occupy és a Tea Party mozgalmak miatt.
  • Arab tavasz – tüntetések sorozata végig az Arab-félszigeten és Észak-Afrikában

Bár a térkép valóban láványos, azért korlátai is vannak. Először is, az adatok forrása csak a nemzetközi sajtó, így sok esemény kimaradhatott. A nyolcvanas évek kelet-európai sötét foltjaiban az is közrejátszik, hogy az itteni események kevésbé kerülhettek be a sajtóba.

Az pedig megtévesztő lehet, hogy a térkép a kilencvenes években a tüntetések számának robbanásszerű növekedését mutatja. Ez ugyanis jelentheti azt is, hogy egyszerűen több tudósítás születik a tüntetésekről, mint korábban.

Más részről a térkép nem mutatja a tüntetések célját, vagy éppen identitását. Ugyanúgy egy pont az arab tavasz valamelyik sorsdöntő eseménye, mint egy kisebb helyi esemény. Nem látszik az sem, hogy egy tüntetést például Amerikában az Occupy vagy a Tea Party, vagy mondjuk Magyarországon a Békemenet vagy az Éhségmenet szervezett.

Ezzel együtt is, érdemes megnézni.

Tremmel Márk via Foreign Policy

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.