Rengeteg szüléstörténetet olvastunk, és arra jutottunk, hogy bizony a női nemi szerv épségének megőrzése a nőgyógyászok számára sokszor teljesen mellékesnek tűnik a szülés levezetése során. Reped, szakad, hát annyi baj legyen, kézzel tágítják méhszájat, henteskézzel varrják sebeket. Nem tud ülni hetekig, hónapokig, vagy évekig fájdalmas a szex, sipolya van? Annyi baj legyen! Van egy szép gyereke, örüljön neki!
Sajnos azonban a csúf igazság, hogy a betegjogok megsértése mindennapos. Sok szülő nő tudna arról is mesélni, hogy az emberi méltóságát sem tisztelik kiszolgáltatott helyzetében, gúnyos megjegyzéseket vágnak a fejéhez, vagy csak egyszerűen figyelmen kívül hagyják a szeméremérzetét. Csak egy test. Nyelnek, tűrnek, és csendben szenvednek, az orvosi hozzáállás meg marad a régi kerékvágásban. A tájékoztatás sokszor hézagos, a döntési jog mellékes. A kengyelbe kényszerített lábak ideje már talán lejárt, a szülő nő kísérőt is vihet magával a szülőszobára, de változtatni így is lenne még min.
Vegyük például a gátmetszést. Nem tudjuk ma mi a pontos helyzet, de Magyarországon 2006-ban 71% volt a szülésnél végzett gátmetszések aránya, első szüléseknél pedig 10-ből csak 1 nő kerülte el a vágást, annak dacára, hogy a WHO által elfogadhatónak tartott arány csupán 2–20% lenne. A különböző technikákkal beindított és felgyorsított szülésekről, kézzel tágított méhszájakról, hasba tehénkedve kinyomott gyerekekről, a kötelezően hanyatt fekve szülesztésről még megközelítő adat sincs.
A nők számára a választás azonban és sok esetben egyéb betegjogaik érvényesítése sem biztosított a szülés alatt. Kevesen tudják (vagy nem tudnak élni tudásukkal), hogy a szabad orvosválasztás mellett, joguk van meghatározni, milyen beavatkozásokat alkalmaznak esetükben. A tájékoztatáshoz való jog is sokszor sérül: az orvos szava szent, a magyarázat nem mindig, vagy elegendő, vagy nem épp a legalkalmasabb időben hangzik el. Sok vajúdó nővel egyik percben aláíratják a beleegyező nyilatkozatot, a másik percben már arról sem dönthet, hogy ül vagy áll. És máris helyben vagyunk: jöhet a szülésindítás, tágítás, könyöklés, feküdjön hanyatt, hogy jobban lássak.
Pedig jó ha tudjuk: jogunk van eldönteni, hol szüljünk, hogyan szüljünk és és kivel. Jogunk van dönteni arról is, hogy mit tehetnek a testünkkel eközben. Jogunk van dönteni, hazamegyünk-e a babával a szülés után pár órával. A saját testünk, a saját gyerekünk, a saját családunk épsége érdekében, igen.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.