Lassan már csak a hivatásos jogvédők, privacy-szakértők és személyiségi jogi expertek pampognak amiatt, hogy mennyi mindent tudnak rólunk a nagy techcégek, és mire használják a szorgos munkával összegyűjtött személyes adatokat. A többiek elfogadják, hogy a Facebook egy csomó mindent tud róluk, és hogy azt, amit tud, ki is adja a hirdetőknek.
De hogy mi mindent tud a Facebook, azzal a legtöbben csak akkor szembesülnek, amikor elvándorolnak a hirdetésfeladási szekcióba: oda, ahol egészen pontosan meg lehet mondani, ki lássa a hirdetést.
Össze is állítottam egy hirdetést, ami azokat a 19-45 éves, egyedülálló, diplomás budapesti nőket célozza meg, akik szeretik a macaront, és egy hete jöttek meg külföldről. A Facebook szerint kevesebb mint 20 ilyen ember létezik. Azt nem tudom, kik ők név szerint. De azt biztosan tudom, hogy a Facebook tudja.
Pro tipp: Aki kíváncsi mindenre, amit a Facebook tud róla, látogasson el az Általános beállítások menüpontba, és töltse le az életét tömörített formátumban. Én kipróbáltam, egészen különös érzés 2007-es levelezéseket olvasgatni. Szerencsére a képek, amiket kitöröltem, már a Facebooknak sincsenek meg.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.