Szabad-e azt mondani a parlamentben, hogy cigánybűnözés?

POLITIKA
2013 november 20., 16:28

Az országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága fogja eldönteni, lehet-e használni a parlamentben azt a szót, hogy cigánybűnözés.

Egy gyors kereséssel megállapítható, hogy a szó mindenféle kontextusban összesen 85-ször hangzott el ebben a ciklusban a parlamentben.

ciganybunozes

Az események dióhéjban:

  • Az NMHH médiatanácsának 2012-es tevékenységéről és annak elfogadásáról szóló országgyűlési határozati szerdai vitájában Novák Előd (Jobbik) egy kutatásra hivatkozva azt mondta, hogy "a kisebbségekről szóló híradások hatvan százaléka lényegében a cigánybűnözésről szól".
  • Novákot a szó használatáért figyelmeztette az elnöklő Ujhelyi István (MSZP).
  • Novák egy legfelső bírósági ítéletre hivatkozva azt mondta, hogy a 2010-es választásokkor is jogszerűen használta ezt a szót.
  • Ujhelyi közölte, az elnök ízlésére van bízva, milyen szavak használatát hajlandó elviselni, ezért még egyszer figyelmeztette a képviselőt.
  • Novák azt mondta, az elnököt nem bírálhatja, mert az akár jogszerűen is megvonhatja tőle a szót.
  • Erre Ujhelyi megvonta a szót, mert véleménye szerint a képviselő burkoltan és félreérthetetlenül bírálta az elnök ülésvezetését.
  • A Jobbik összehívta a Házbizottság ülését, mert azt szerette volna, hogy a testület minősítse méltánytalannak a szómegvonást.
  • Ezt a Házbizottság nem tette meg.
  • A Jobbik kezdeményezte, hogy az ügyrendi bizottság "öntsön tiszta vizet a pohárba" és ne a levezető elnök mérlegelési jogába utalja ezt a kérdést.

Hát így történt, hogy az országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága fogja eldönteni, lehet-e használni a parlamentben azt a szót, hogy cigánybűnözés.

 

(MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.