A Virginia állam egyik szigetéről a héten fellőtt hordozórakétán 29 műholdat küldött fel a világűrbe. Köztük egyet, amit diákok építettek. A TJ3Sat nevére keresztelt műholdat virginiai diákok és tanáruk építette egy középiskolában. Hat év alatt.
Ez az első olyan műhold az űrben, amit gimnazisták állítottak össze. Ráadásul ezzel a műholddal fel is lehet venni a kapcsolatot: rövidhullámú rádióadóval a 437,32 MHZ frekvencián hallható lesz, ahogy a beépített hangprocesszor kommunikál velünk. Arra pedig, hogy mit üzenjen, online lehet javaslatokat tenni.
A TJ3Sat-ot épp azért tervezték, hogy világszerte használhassák diákok: egy másik iskola diákjai üzennek nekik, az űrön keresztül.
Az ötlet még 2006-ban merült fel Adam Kempben, a Thomas Jefferson középiskola tanárában. Majd lassan megépítette ezt, a hat év alatt összesen 50 diák segítségével. A technikai kellékek beszerzéséhez támogatást is kaptak, egy virginiai cég 30 ezer dollárt adományozott a műhold megépítéséhez, ebből tudták megvásárolni a Cubesat nevű eszközt, amit éppen azért fejlesztettek ki, hogy viszonylag könnyen lehessen műholdakat építeni. Jelenleg több mint száz hasonló eszköz kering az űrben.
Ezek jellemzően 2-3 évet keringenek az űrben, majd leállnak, és a Föld légkörébe visszaérve szétégnek. (via Atlantic)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.