Az ausztrál rádiósok és a rádióhallgatók is - tudtukon kívül - részt vesznek az egyre nagyobb problémává váló űrszemét elleni küzdelemben, számolt be az Astronomical Journal.
A Murchison Widefield Array nevű űrteleszkóp, amit eredetileg intergalaktikus gázok vizsgálatára építettek Ausztráliában, most már a rövidhullámú rádióadásoknak a Földre visszaverődő hullámait is elemzi.
A rövidhullámok - a föld felett suhanó hosszúakkal szemben - sokkal jobban szétszóródnak, így kerül belőlük az űrbe is.
Amelyik hullám visszapattan, arról sejteni lehet, hogy valamilyen, a Föld körül keringő szemétdarabba ütközött, így végülis a rádióadások is segítenek abban, hogy lokalizálni lehessen a visszazuhanó, és ezért veszélyforrást jelentő űrszemetet.
Legutóbb Sandra Bullock zuhant vissza a Földre az Európai Űrügynökség egytonnás 2009-ben fellőtt műholdja pottyant vissza a Földre, de szerencsére a nagyja elégett az atmoszférában. (Cnet)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.