Elsiratták az E betűt

Tbg
tech
2013 december 05., 20:52

Flickr, Pixlr, Tumblr, Hitlr... pardon, sehol egy E betű, siránkozik a Wired Wird újságírója. Mióta divat lett e nélkül írni a különféle alkalmazások neveit, azóta az először a görög ábécében ie. 800-ban feltűnő magánhangzó kezd kikopni az angol írásból.

e

A trendet elindító Flickr csak azért lépett ezzel a névvel a piacra 2004-ben, mert nem tudták megszerezni a flicker.com domaint, ennél hosszabb variációt pedig nem akartak. Aztáb éppen keresettsége lett a veszte.

Aztán jött a Grindr egy melegeket célzó közösségi app, majd még sok másik, míg a meccset a Tumblr 2007-eg megjelenése és óriási sikere döntötte el.

Pedig a kilencvenes évek végén még korántsem volt így: email (e-mail), e-learning, e-útdíj, az amerikai nyelvészek az év szavának is választották. Ma viszont sokkal könnyebb úgy ismertséget, és pénzt csinálni, ha a befektető látja, hogy nincs ott a régies - és egyébként az angol kiejtés miatt szinte szükségtelen - e. (Wired)

A magyar írást és legfőképp a magyar start app-szcénát persze nem túlságosan fenyegeti a jelenség. Eszperentéül még ma is szívesen beszélnek a fiatalok is, következzen Herczeg Márk (24) kolléga szerzeménye:

E – e jel eltemettetett
Ezer esztendeje leledzett e nyelvben,
de eleve elrendeltetett eleste.
Ejnye.
Merre menjen ember gyermeke e jelet elfeledve?
Egyetlen E sem lehet e nyelvben?
Ez lehetetlen! Nem engedhetem!
Gyertek, fegyverkezzetek!

Sorozatunk előző része, amiből kiderül, hogy a pont, még az e betűnél is rosszabbul járt: Agresszív írásjel lett a pontból 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.