Március végétől köthetnek házasságot azonos nemű párok Nagy-Britanniában – jelentette be Maria Miller esélyegyenlőségi államtitkár, aki szerint a házasság a társadalom egyik legfontosabb intézménye, és „2014. március 29-étől mindenki számára nyitva áll”, függetlenül attól, hogy a házasulandók azonos vagy ellenkező neműek. Az államtitkár szerint „a házasság evolúciójának újabb lépéséről” van szó.
Az azonos neműek házasodását lehetővé tévő brit jogszabály július közepén lépett életbe, miután a londoni parlament két háza által hosszas tárgyalássorozat után elfogadott törvényt a királynő kihirdette. A törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy az azonos nemű párok akár polgári, akár vallási szertartással házasságra lépjenek egymással.
A új törvény ugyanakkor nem kötelezi az egyházakat az azonos neműek összeadására vallási ceremónián. A módosítást a brit Konzervatív Párt, a vele koalícióban kormányzó Liberális Demokraták és az ellenzéki Munkáspárt hivatalosan egyaránt támogatta, de az alsóházi konzervatív frakción belül sokan ellenezték, és a törvénymódosítási folyamatot nem támogatták a brit egyházak sem.
A Nagy-Britanniában államegyháznak minősülő anglikán unió, aminek első számú világi vezetője a mindenkori brit uralkodó, aki most II. Erzsébet királynő, már tavaly nyáron bejelentette, hogy nem tud pártolni olyan törvénymódosítást, ami a házasságnak mint „férfi és nő egybekelésének lényegi, a történelem során intézményesült jellegét változtatná meg”.
Már tavaly elítélte a kormány kezdeményezését Vincent Nichols, Westminster érseke, az ötmillió hívőt számláló angol-walesi katolikus közösség legfőbb vallási méltósága. Nichols tavaly karácsonyi miséjén kijelentette, hogy az azonos neműek házasságának törvényesítése egyik politikai párt választási programjában sem szerepelt, ezért a módosítás "demokratikus szempontból törvényalkotási „romhalmaz”. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.