Egyéni képviselői indítvány segítségével könnyítené meg kínai orvosok magyarországi praktizálását három fideszes képviselő.
A módosítást a hvg.hu szúrta ki: a parlament egészségügyi bizottságának elnöke (egyben a gyulai kórház főigazgatója, Kovács József, és még két orvos képviselő nyújtotta be azt a javaslatot, aminek köszönhetően a jövőben Kínában szerzett felsőfokú képzést igazoló diploma, és a büntetlen előélet tanúsítása elég lesz ahhoz, hogy valaki Magyarországon orvosként dolgozhasson.
A hvg.hu az ünnepek miatt nem tudta elérni a bizottsági elnököt, de a lapnál úgy hallották, hogy a módosító indítványukkal a képviselők "rábeszélésnek", és "felülről jött nyomásnak" kívántak megfelelni.
A képviselői módosító igen kedvelt eszközzé vált a Fidesz kormányzása alatt, ugyanis ekkor semmiféle szakmai egyeztetésre vagy hatástanulmányra nincsen szükség, az így benyújtott törvényjavaslatokat egyszerűen elfogadhatja a parlament.
A Magyar Orvosi Kamara értetlenkedését fejezte ki a változtatás miatt, nem értik, hogyan lesz ellenőrizhető a kínai doktorok tudása, és hogy hogyan fognak tudni kommunikálni a betegekkel nyelvismeret nélkül.
Úgy fest, hogy az egészségügyért felelős Emmi szakmai tagozata sem tudott előre a változtatásról, erre utal az is, hogy az utolsó pillanatban a minisztérium módosította a javaslatot, hogy az Egészségügyi Tudományos Tanács feladata legyen a kérelmező kínai orvosok szakképzettségének és felkészültségének vizsgálata, valamint hogy a részletek kidolgozása pedig miniszteri hatáskörbe került.
A javaslat indoklásában azzal érveltek a képviselők, hogy Magyarországon nem lehet elsajátítani a hagyományos kínai gyógyászati módokat, de ez így ebben a formában biztos nem igaz: évtizedek óta vannak jelen ezek a technikák nálunk, ráadásul ezeket 1997 óta törvényi szabályozás is megköti.
A lap szerint valószínűbb, hogy a keleti nyitás politikájának jegyében a Kínaiaknak tett gesztusról volt szó, az MSZP-s Havas Szófia szerint pedig a kritikussá vált orvoshiányt enyhítené így a kormány.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.