Mi tegyünk, ha a szomszédunkban döglik meg egy bálna?

ÁLLAT
2014 január 16., 17:02
comments 9
photo_camera Scottish Marine Animal Strandings Scheme/Facebook

Hát ez a súlyos probléma sem nagyon érinti ugyan Magyarországot, de hátha érdekel valakit.

A Wire a partra vetődött bálnatetemek eltüntetéséről közöl összeállítást a Scottish Marine Animal Strandings Scheme Facebook-oldalának alapján. Legutóbb szombaton, Skóciában, Edinburgh mellett sodródott partra egy 13,8 méter hosszú ámbrás cet; a kíváncsiskodók négy napon át bámulhatták és szagolhatták az ide-oda sodródó tetemet, csak azután szállították el egy közeli szeméttelepre, ahol tengerbiológusok fölboncolták. (A fenti képen az állatot szállító nyergesvontató.)

A Wire emlékezetes bálnatetem-eltüntetéseket idéz: például a híres, 1970-es, oregoni bálnarobbantást, amikor egy egész partszakaszt sikerült beborítani bálnatestrészekkel és zsigerekkel.

Másutt kísérleteztek volna bálnahulla-égetéssel, de kiderült, hogy a test túl nagy, képtelenség elég hőt előállítani ahhoz, hogy rendesen elégjen. (Zárt égéstérbe meg nem fér be.)

Természetes úton meglepően lassan bomlik le egy bálnatetem, akár ötven-száz évig is eltart, amig a tengeri élőlények, nagyobbak és kisebbek szétcsipegetik. A melegebb szélvizekben gyorsabban lebomlik a hulla, de itt az emberek nem szeretik látni és szagolni a döglött állatot.

Sokszor próbálkoztak az állatok parti, helyszíni eltemtésével is, de egyáltalán nem egyszerű megfelelő méretű és mélységű gödröt ásni, illetve valahogy beletuszkolni a tetemet. Egy bulldózer kell hozzá legalább. De gondot jelent, hogy a többnyire laza parti talajból (homok) a hullámzás és az árapály könnyen kimoshatja a dögöt.

A hullaszállítás is járhat veszélyekkel: 2004-ben Taivanon egy hatvan tonnás bálnát éppen egy városon keresztül szállítottak, amikor a tetem a benne fölhalmozódott bomlási gázok nyomása miatt szétrobbant, és járókelőket, autókat, épületeket takart be igen gusztusos és jó illatú anyaggal.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.