A kísérletben a kutatók a résztvevőknek előbb tartottak egy rövid előadást arról, hogy a több és jobb alvás javítja a kognitív funkciók működését. Azt is elmondták neki, hogy egy átlagos alvásnak a 20-25 százaléka zajlik az REM-szakaszban, és ez az időszak, ami a legtöbbet használ az agyműködésnek.
Ezután szenzorokat csatoltak az alanyokra, amikkel a pulzusuk és a szívverésük mellett azt is mérték, hogy mennyi időt töltenek alvás közben az REM-szakaszban. Legalábbis a résztvevőknek ezt mondták, de ez egyszerű hazugság volt. Eltelt az éjszaka, másnap pedig a kutatók a résztvevők egy részének később azt mondták, hogy 16,2 százalékot töltöttek REM-szakaszban, a többieknek meg hogy 28,7 százalékot. Ez is hazugság volt persze, hiszen nem is mérték ezt.
Ezután a kísérlet alanyainak nem túl bonyolult intelligenciateszteket kellett megcsinálniuk, gyakorlatilag csak számokat összeadniuk.
A kutatók pedig azt találták, hogy akiknek azt mondták, hogy ők most kevésbé jót aludtak a múlt éjjel, látványosan rosszabb eredményeket értek el a teszten. Ugyanakkor azok, akiknek jól sikerült alvást jelentettek, az átlagosnál is jobb eredményeket mentek. Egy megerősítő kísérletben három másik kognitív tesztet is elvégeztek még, és hasonló eredményeket kaptak.
A kísérlet gyakorlatilag a jól ismert placebohatást erősítette meg, bár az mindenképp újdonság volt, hogy a tesztalanyoknak még kamu gyógyszert sem kellett bevenniük ahhoz, hogy jobban érezzék magukat, az is elég volt, hogy a kutatók ébredés után azt mondták nekik, hogy ők most egy kiemelkedően jót aludtak.
Az azonban még mindig nagy kérdés a tudománynak, hogy mi az, amitől tényleg mindig jót tudnánk aludni.
(via Smithsonian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.