Közvetlenül a nőstény agyára hat a kecskebak átható szaga

meghökkentő tudomány
2014 február 28., 14:49
comments 3

És beindítja a párzást előkészítő hormonokat. Ezt állítja egy japán tanulmány a Current Biology című szaklapban.

Az egyébként jó büdös bakszagban olyan anyagok rejtőznek, amik beindítják a nőstény hormonjait. Az egyik ilyen, a citromillatra hasonlító összetevőt azonosították a Tokiói Egyetem kutatói, Takeucsi Jakuri és Mori Judzsi.

A kecskebak szaga a szőrzetből, főleg a fején növő szálakból származik. Mintavételhez egészséges és ivartalanított kecskebakok fejére speciális sapkát szereltek egy hétre. Amikor összehasonlították az ép és a kasztrált bakok szagmintáját, az előbbieknél olyan illatanyagot találtak, ami a nőstényekre hatott.

Alaposabb vizsgálattal eljutottak egy vegyi anyaghoz, a 4-etiloktánhoz. A kutatók szerint különös, hogy ez az anyag közvetlenül a nőstény kecske agyában fejti ki a hatását.

Speciális módszerrel élő nőstényeknél követhették nyomon, hogyan aktiválja az anyag az agy különböző területeit, és hogyan indítja be a párzáshoz szükséges hormonokat. A természetben még nem találkoztak ezzel az anyaggal. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.