A svéd politikusok az unalmas napirendi felszólalások helyett egy igazán menő dolgot találtak ki vitáik civilizált rendezésére.
Házi Starcraft II bajnokságot szerveztek vasárnap, ahol kiderült, hogy ki a legnagyobb kocka és/vagy legpróbb gémer a parlamentben.
A Starcraft egy sci-fi hátterű stratégia játék, világszerte rengetegen játsszák, a távol-keleti országokban pedig már sportként kezelik. Az emberek mellett rondábbnál-rondább idegen lények (Protoss, Zerg) bőrébe is bújhatunk.
A Politikerstarcraft, vagyis a svéd politikusok bajnoksága Jonathan Rieder Lundkvist ötlete volt, aki a híres Svéd Kalózpárt tagja volt. A párt 2006-ban alakult, 2009-ben már képviselőt küldött az Európai Parlamentbe, újszerű nézetei és fura ügyei, köztük a Pirate Bay megmentése miatt nagyon hamar ismertté vált.
2010-ben tartották az első tornát, akkor is, mint most, kizárólag a pártok és az ifjúsági szervezeteik tagjai csaphattak össze, megakadályozva ezzel a tinédzser-zsoldosok pártpénzen való felbérlését, akik pixelt lélegeznek oxigén helyett és már az anyaméhben is Starcraftoztak.
A Keresztény Demokraták kivételével mindegyik párt elfogadta a kihívást, és kiállította saját játékosát. De miért is?
Lundkvist szerint Svédországban még mindig megvan a kölcsönös tisztelet a politikusok között. Bár a viták nyilván sokszor túlfűtötté válnak, általában anyázás nélkül is sikerül megértetni egymás nézőpontját.
Ha pedig vitatkozni sem kell, csak játszani, akkor még nyitottabbá válnak. Idén a legnagyobb név a Svéd Demokraták főtitkára, Björn Söder volt, de a Szociál Demokraták ifjúsági szervezetének vezetője is beszállt.
A Starcraftban nagy hagyománya van a sporteseményekre hajazó körítésnek. A vasárnapi összecsapásokat is lehetett online streamen, profi kommentátorok előadásában követni. Az angol nyelvű közvetítést teljes egészében visszanézhetitek.
Nem mondom, hogy ez egy világmegváltó ötlet, de én, mint a témában kevéssé jártas, rengeteg dolgot megtudtam a svéd pártokról a stream alatt. Ráadásul sokkal szórakoztatóbb formában, mintha parlamenti közvetítéseket, vagy tv-műsorokat néztem volna.
A szervezők a meccsek közti szünetekben külön kérték a követőket, hogy kérdezzenek a svéd politikai helyzetről, és ők megpróbálnak mindenre válaszolni.
Lundkvist azt reméli, ez a kis közös Starcraft majd jó példát mutat nemcsak a politikusoknak, de a fiatal szavazóknak is. Az előbbieket arról szeretné meggyőzni, hogy a számítógépes játékok értelmes dolgok, az utóbbiakat pedig arról, hogy a szavazatuk igenis számít, és nem szabad elvesztegetni.
Szeptemberben kiderül, mennyire sikerült mozgósítani, mert akkor tartják a svéd parlamenti választásokat. Előreláthatólag a Szociál Demokraták és a Mérsékelt Párt között fog eldőlni a vezetői pozíció, ami azért is vicces, mert játékon belül az ő összecsapásuk volt a legegyoldalúbb.
Ezúttal a baloldali Vansterpartiet örülhetett a torna végén, akik egy mesterhármast gurítottak a szegény zöldeknek a döntőben.
Nehéz elképzelni, hogy itthon megvalósulhatna bármi hasonló. Pedig lerendezni való lenne bőven, de itt egyrészt a tisztelet hiányzik, másrészt pedig még egy szerencsétlen miniszterelnöki vitát sem tudunk összekalapálni, nemhogy egy többfordulós Starcraft bajnokságot.
Azért lelki szemeim előtt lebeg egy pár évvel későbbi esemény, amin mondjuk egy UT-s free-for-all deathmatch keretében ütköznek meg a hazai politikusok. Láncfűrésszel rohangáló Vonát, rakétákat lövöldöző Orbánt, és lapuló-kempelő Gyurcsány Ferencet akarok látni valami ismert, magyar helyszínen, aztán meg kérdezni tőlük sokat a szünetekben.
Álmodni szép dolog.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.