Az elmúlt héten harmincezer munkás sztrájkolt Kína déli részén fekvő gyárakban. Itt gyártatja cipőit az adidas, a Puma és a Nike is. A munkások azért tiltakoztak, mert velük is ugyanaz történt, mint rengeteg társukkal országszerte, hiába húztak le évtizedeket a világcégek gyáraiban, nem tudnak nyugdíjba menni, mert nincs rá pénzük.
Kínában a gazdasági nyitás óta komoly problémát okoz, hogy az idősek korábban működő szociális ellátórendszere teljesen eltűnőben van. 2011-ben törvénnyel próbálták megszabni azt, hogy minden munkaadó köteles olyan alapvető juttatásokat adni munkavállalójának, mint nyugdíjjárulék, tb, és különféle biztosítások.
A rendszer azonban elég alacsony hatásokkal működik, rendes felügyelőszerv sincs, ezért sok munkás marad mindezen juttatások nélkül. A kínai munkaerőpiac helyzetét figyelő emberi jogi szervezet, a China Labor Watch jelentése szerint vizsgált 400 gyárból egyikben sem teljesítették megfelelően a törvényben előírtakat.
A Yue Yuen vállalat dongguani gyárában (ami igazán arról híres, hogy Michael Jordan is felkereste 2004-ben) kezdődtek a tüntetések a héten. Itt körülbelül negyvenezer ember dolgozik. A panaszuk az, hogy hiába írja elő törvény a járandóságukat, a vállalat szerintük egyszerűen becsapja őket, és nem jutnak a pénzükhöz.
A vállalat szóvivője szerint a cég ugyan tudna többet fizetni szociális biztonsági alapba, de akkor alacsonyabb fizetéseket kéne adniuk, és még kevesebbet tudnának a dolgozók megtakarítani mint most. A Quartz kereste a cég egyik legnagyobb megrendelőjét, a Nike-t is, de az amerikai vállalat nem kívánta kommentálni a történteket.
A hatóságok közben próbálják megbékíteni a dolgozókat. Április elején hét kínai városban emelték a minimálbér összegét. Ez azonban sokaknak kései segítség, az öregedő kínai társadalomban inkább nyugdíjpénzekre lenne szükség. A tiltakozások egyelőre tartanak, a helyi szakszervezet szerint a héten már legalább hat gyárra terjedtek át. (via QZ)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.