Tizenkettedig alkalommal rendezték meg Budapesten az Élet menetét, idén a magyarországi holokauszt 70. évfordulójára emlékeztek. A vonulást most nem kísérte provokáció, atrocitás sem történt. A menet a Keleti pálya udvarra érkezett, ahol kivetítőn Simon Peresz izraeli elnök és Konrád György Kossuth-díjas videoüzenet nézték meg a résztvevők. Felszólalt Gordon Gábor, az Élet Menete Magyarország Alapítvány elnöke, Éli Rubinstein, a kanadai Élet menete szervezet nemzetközi igazgatója, Douglas Davidson, az Egyesült Államok külügyminisztériumának antiszemitizmus és holokauszt ügyekkel foglalkozó különmegbízott nagykövete, Jobst Bittner evangélikus lelkész, a háborús bűnösök leszármazottainak civil csoportja nevében, illetve Kardos Péter főrabbi.
A meneten hatezren vettek részt, ami előtt az Erzsébet híd pesti hídfőnél Kelemen Zénó szobrászművész Élet menete című szobrát avatta fel Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete. A vonulás a Szabad sajtó útról indult, és a Keleti pályaudvarig tartott. Mikor a tömeg eleje a pályaudvarra ért, a vége még a Blahánál tartott. Simon Peresz videoüzenetében elmondta, hogy
a holokauszt fájdalma felejthetetlen, és nem is szabad elfelejtenünk, ezért leckeként kell felhasználnunk a fiatalabb generációk számára, hogy óvakodjanak beengedni az antiszemitizmust, a gyűlöletet, a rasszizmust az életükbe. Kiemelte: Magyarország történelmében igen sok dicső momentum van, de a soá eseményei még mindig szégyenként szennyezik be.
Douglas Davidson, az Egyesült Államok külügyminisztériumának antiszemitizmus- és holokausztügyekkel foglalkozó különmegbízott nagykövete elmondta, hogy
bizonyosan fájdalmas a magyaroknak bevallani, hogy a nácik nem egyedül hajtották végre ezeket a deportálásokat.
Az Élet menetén részt vett mások mellett Kósa Lajos, Rogán Antal, Mesterházy Attila, Szanyi Tibor , Bajnai Gordon, Schiffer András és Szél Bernadett, Gyurcsány Ferenc és Vadai Ágnes is. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.