Ukrajna nem fizette ki időre Oroszországnak az áprilisban szállított földgáz árát, gázszámla-tartozása így tovább nőtt, jelezte a Gazprom. Az összeg nem csekély,
a márciusi 2,2 milliárd dollárról április végére 3,508 milliárd dollárra emelkedett.
Ukrajna továbbra is Európából, Lengyelországon és Magyarországon keresztül vásárolja a földgázt. Csak Magyarország felől napi 14 millió köbméter gáz megy keletre. Kijev számos esetben fizetett késedelmesen a múltban következmények nélkül, de 2008-2009, illetve 2005-2006 telén az árvita odáig fajult, hogy leállt az orosz gáz szállítása Európába Ukrajnán át. A két ország közötti megállapodás értelmében Ukrajna a gázszállítás ellenértékét minden hónap 7-ig fizeti ki. Oroszország áprilistól csaknem duplájára emelte az Ukrajnának szánt földgáz árát, ami ezer köbméterenként így 485 dollár lett, miközben az európai fogyasztók átlagosan 370-380 dollárért kapják. Közben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán utalta át az ukrán központi bank számlájára a Kijevnek, a két évre szóló, 17 milliárd dolláros segélycsomag első, 3,19 milliárd dolláros részletét. A segélycsomag egy részét a rendezetlen gázszáma kiegyenlítésére, illetve későbbi energiavásárlásokra fordíthatja az ukrán állam.
Közben Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter bejelentette, hogy elfogyott a türelmük. Csak annyit szállítanak a jövőben, amennyit Ukrajna kifizet előre. Az intézkedés júniustól lép életbe, azaz ha Ukrajna júniusban orosz földgázhoz akar jutni, annak ellenértékét legkésőbb május utolsó napjáig át kell utalnia.
Május elején Jurij Prodan ukrán energiaügyi miniszter azt mondta, hogy hamis az az orosz állítás, miszerint 3,5 milliárd dollár a kifizetetlen ukrán gázszámla. Állítását azzal támasztotta alá, hogy Ukrajna többször jelezte: nem ért egyet a drasztikus áremeléssel, de továbbra is hajlandó fizetni az április előtti, azaz az ezer köbméterenként 268,5 dolláros árat. Ha ezt Moszkva elfogadná, azonnal utalnának. Prodan jelezte, hogy a kijevi kormány a stockholmi nemzetközi választott bírósághoz fordul a Gazprommal szembeni árvita miatt. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.