Megtalálták Kolumbusz Santa Mariáját. Vagy nem, de valószínűbb, hogy igen

közlekedés
2014 május 13., 12:40

Haiti északi partjainál bukkantak a régészek egy hajóroncsra, amiről a földrajzi, topográfiai és régészeti bizonyítékok alapján feltételezhető, hogy az Kolumbusz híres zászlóshajója, a Santa Maria maradványa. Az alapot korábbi, még 2003-ban végzett kutatások adták: akkor találták meg Kolumbusz haiti erődjének maradványait, és most a hajót az erőd helyének ismeretében, a felfedező naplójában leírt útvonalat követve találták meg. Fotók már akkor is készültek a roncsról de azt a mostani, Barry Clifford által vezetett csapat igazolta, hogy épp a Santa Mariára bukkantak rá.

photo_camera Ez egy másolat, de nagyjából így nézhetett ki Kolumbusz zászlóshajója

A karakk típusú hajót Észak-Spanyolországban építették a 15. század második felében. Kolumbusz 1492-ben bérelte ki, hogy nyugati irányba indulva jusson el Ázsiába. 37 nappal később elérte a Bahamákat, de nem sokkal később Haiti északi partjainál a Santa Maria zátonyra futott, így el kellett hagynia. A szigeten erőd építésébe kezdett, majd egy hét múlva emberei nagy részét hátrahagyva másik két hajójával, a Niná és a Pinta karavellával visszaindult Spanyolországba, hogy jelentse Izabella királynőnek és Ferdinándnak : megtalálta az Ázsia felé vezető átjárót. Amit persze tökre nem talált meg, de ez mit sem von le a nagy felfedező érdemeiből.

Charles Beeker professzor, az Indianai Egyetem régészprofesszora, aki együtt kutatott Clifforddal, azt mondta, meggyőzőek a bizonyítékok arra nézve, hogy valóban a Santa Mariát találták meg, de ennek megerősítéséhez tovább kell ásni és újabb bizonyítékokat kell feltárni.

(The Independent)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.