Öt kínai katonatiszt ellen emelt vádat az amerikai igazságügyi minisztérium egy nyugat-pennsylvaniai körzeti bíróságon. A kínai katonákat ipari kémkedéssel vádolják. Ők azok, az FBI legkeresettebb kiberbűnözői listájának első öt helyén.
Az ügy egyáltalán nem egyszerű.
Az egy dolog, hogy a kínaiak nincsenek az országban, távollétükben pedig nem is folytatható le a per. Ennél vannak nagyobb bajok is:
az NSA-botrány kirobbanása óta az ameriaiak aligha érvelhetnek azzal, hogy kémkedni csúnya dolog.
Épp ezért a cél most nem is szimplán a kémkedés bizonyítása, hanem az, hogy a gyanúsítottak magánvállalatok gazdasági titkai után kutattak - egyiküket pedig identitáslopással is vádolják, mert megszerezte a hozzáférést egy amerikai cég munkatársainak online azonosítóihoz.
Vagyis az amerikaiak állítása az lehet, hogy
míg ők csak nemzetbiztonsági okból kémkednek a neten, a kínaiak gazdasági előnyszerzésért.
Legalábbis ezt magyarázta Duncan Hollis jogászprofesszor. De még ez az érv is elbukhat. Adam Segal, a Külkapcsolati Tanács munkatársa szerint az amerikai titkosszolgálatok sem maradnak ki az ipari kémkedésből - akkor le is buktak, amikor az amúgy pont kínai Huawei ellen kémkedtek. Márpedig a Huawei nyilvánvalóan gazdasági célpont volt. (Via Quartz)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.