Két hete, amikor még nem a fürdőgatyás videója volt a téma, Molnár Zsolt feltételezett skinheadmúltja volt a szocialisták volt budapesti elnökéről a legforróbb sztori. A skinheadmúltat egy fénykép bizonyította volna, ami 1992. október 23-án készült az akkor még csak 18 éves Molnárról a Kossuth téren.
Ott és akkor, ahol és amikor egy csapat skinhead belefojtotta a szót az 56-os veterán köztársasági elnökbe, Göncz Árpádba.
Bár maguk a történtek elsikkadtak a Molnárról szóló történetben, az még mindig a magyar közelmúlt legrejtélyesebb eseményei közé tartozik.
Már akkor és azóta is sokan azt feltételezik, hogy valójában a magyar nemzetbiztonság szervezett akciója volt a rendzavarás - felvetve a későbbi mininiszterelnök belügyminiszter, Boross Péter felelősségét is.
A szervezettség gyanúját az akkor még kisgazda pártelnök Dr. Torgyán József is felvetette legendás, "Egyes alkotmányellenes rendőrségi és nemzetbiztonsági eljárások..." című, 1993. március 23-án kellt önálló képviselői indítványában.
UPDATE: Időközben megszereztem Torgyán József 1993. március 23-i képviselői indítványát, melynek része a négy volt rendőrtiszt közjegyző előtt tett vallomása:
ebben Illés Gyula rendőrőrnagy, a sajtóban annak idején csak Cattani kommandóként emlegetett speciális titkos egység volt parancsnoka azt állította, hogy Boross Péter belügyminiszter Pintér Sándor országos rendőrfőkapitányon keresztül utasította Bodrácska János budapesti rendőrfőkapitányt arra, hogy
Vagyis azt állította, hogy a rendőrség előre tudott a skinheadek gyülekezési helyéről és felvonulási útvonaláról, de ahelyett, hogy a rendzavarást megakadályozta volna, elősegítette azt. Illés állítása szerint mindezt magától Bodrácska János budapesti főkapitánytól hallotta.
_________________________________
Ez az indítvány volt az, amire már a legfőbb ügyésznek is válaszolnia kellett. Ezt a ténymegállapító jelentést annak idején titkosították. És bár a titkosítást már 1994-ben feloldották, eddig még senki sem hozta nyilvánosságra.
Eddig.
Két hete kikértem, ma pedig megkaptam a Legfőbb Ügyészségtől a jelentést, amiből egyes részeket a személyes, illetve különleges adatok védelmére tekintettel kitakartak.
Dr. Torgyán indítványának négy pontjából az utolsó, negyedik foglalkozott az 1992. október 23-án történtekkel. Torgyán volt rendőrtisztek beszámolójára hivatkozva feltételezte, hogy maga a belügyminiszter, Boross Péter adott utasítást a rendőrségnek arra, hogy biztosítsa a skinheadek gyülekezését, és ne avatkozzon be a Kossuth téri eseményekbe.
Györgyi Kálmán legfőbb ügyész szerint ezt a ténymegállapító vizsgálat adatai
nem igazolták.
Vagyis a rendőrség a vizsgálat szerint nem biztosítani akarta a skinheadek vonulását, a Keleti pályaudvarra küldött erők feladata a skinheadek fogadása volt.
Györgyi szerint felmerült az is, hogy a skinheadeket este 9 óráig, az ünnepség végéig visszatartják, de erre nem találtak jogalapot. Györgyi szerint a rendőrség valójában igyekezett megakadályozni a skinheadek beszivárgását a Kossuth térre, csak sikertelenül. Vagyis:
"a rendőri intézkedések nem a skinheadek felvonulásának és szabad mozgásának biztosítására irányultak, hanem a közrend fenntartása érdekében preventív célokat szolgáltak".
Hogy mindezt miért minősítették szigorúan titkosnak, az rejtély. Az is, hogy miután feloldották a titkosítást, miért nem hozták nyilvánosságra. A jelentés alapján semmi különös nem történt a rendőrség bénázását leszámítva, aminek oka volt, hogy nem találtak jogalapot a skinheadek szabad mozgásának korlátozására.
De a hétoldalas jelentésnek az 1992. október 23-án történtekkel csak másfél oldala foglalkozik. Hogy a többiben miről van szó?
Minderre hamarosan választ kap a folytatásból!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.