Négy éve Svájctól kapott ki az első fordulóban a későbbi győztes Sapnyolország. Nyolc éve Svájccal döntetlent játszott a későbbi döntős Franciaország az első meccsén. Most viszont Svájc győzött az első meccsén Ecuador ellen, ami vagy azt jelenti, hogy Ecuador döntős lesz, vagy azt, hogy más módszert kell keresni, ha meg akarjuk mondani, ki jut a legjobb négy közé.
Más módszert kerestünk.
Különböző lebonyolítási rendszerben, de 1974 óta játszik hét meccset a világbajnok. Megnéztük, hogy álltak az első kör után a négy közé jutó csapatok, és mi lett azokkal, akik a legnagyobb arányú győzelmet aratták. Igen, köztük vagyunk mi is egy megdönthetetlennek tűnő világrekorddal.
Olyan 1974 óta egyszer sem fordult elő, hogy mind a négy későbbi elődöntős csapat győzelemmel kezdte volna a tornát.
Vagyis ezek közül a csapatok közül valamelyik a négy között lesz: Horvátország, Kamerun, Ausztrália, Görögország, Uruguay, Anglia, Japán, Ecuador, Honduras, Bosznia, Portugália, Irán, Nigéria, Ghána, Alégria, Oroszország, Dél-Korea.
Ha a döntősekre is kiváncsiak, arra a következő segítséget tudjuk adni:
1974 óta nem került a döntőbe az a két csapat, amelyik a legnagyobb különbségű győzelmeket aratta az első fordulóban.
Na ezért nem lesz holland-német döntő.
Íme a részletek:
Ez volt a végső sorrend:
Legnagyobb különbségű győzelmek az első fordulóban: Két góllal senki nem volt jobb az ellenfelénél. Az olaszok három gólt is rúgtak, de Haiti szerezte meg a vezetést is. Haiti aztán kapott egy hetest a lengyelektől, Argentína 4-1-re vert őket. Az első körben legtöbb gólt szerző olaszok a csoportjukból sem jutottak tovább.
Volt még három 2-0-s meccs. Ennyire nyert Hollandia Uruguay ellen, Skócia Zaire ellen (akiknek a következő meccsen kilencet rúgott Jugoszlávia) és kettővel verte az NDK is Ausztráliát. A keletnémetek csoportelsők lettek, miután megverték és megelőzték a csoportjukban lévő nyugatnémeteket, de az NDK a négy közé már nem jutott be. Skócia a csoportkörből sem lépett tovább. Hollandia a következő meccsen 0-0-t játszott Svédországgal, de aztán a döntőig menteltek.
A legnagyobb különbségű győzelmet Hollandia aratta Irán ellen az első körben (3-0), de aztán Peruval már csak egy 0-0-t játszottak, Skóciától pedig kikaptak. Csak csoportmásodikként mentek tovább, Peru mögött. Igaz, utána már simábban lettek döntősök, mint a Peru elleni, nyilvánvalóan elcsalt 6-0-val az argentinok. Brazília is csak csoportmásodik lett, mert az első döntetlen után Spanyolországgal is ikszeltek, aztán Ausztriát csak megverték 1-0-ra, és a végén belelendültek, de az argentinok az elcsalt 6-0-lal megelőzték őket.
Volt még két 3-1-es meccs az első körben. Peru verte Skóciát, Tunézia pedig Mexikót. Tunézia a következő két meccsén aztán már gólt sem tudott rúgni. Ez az NSZK ellen még szép eredmény volt (0-0), de előtte a lengyelektől kikaptak 1-0-ra. Peru pedig a középdöntőt zárta egy 0-10-es menettel. Ebben benne volt a gyalázatos 0-6 Argentina ellen.
Vagyis senki nem nyert a későbbi elődöntősök közül, sőt ketten vereséggel indították a tornát.
A legnagyobb különbségű győzelem az első körben ismerős lesz:
Magyarország-Salvador 10-1.
Salvador aztán megemberelte magát, és már nem volt az a pofozóbábú, amivé mi gyaláztuk őket. Belgiumtól csak 1-0-ra, Argentínától csak 2-0-ra kaptak ki. Mi viszont a következő meccsen a támadást feladva hiába álltunk fel hat védővel, kikaptunk 4-1-re az argentinoktól, majd 1-1-et játszottunk a belgákkal. NEM LETTÜNK VILÁGBAJNOKOK, sőt a csoportból sem léptünk tovább.
A második legnagyobbk különbségű győzelem: Skócia-Új-Zéland 5-2, aztán ők is beleszaladtak egy 4-1-es veresége a braziloktól 4-1-re. Ők sem élték túl a csoportmeccseket.
A későbbi győztes Olaszország csak szenvedve jutott túl a csoportból. Három döntetlennel (Lengyelország után Peruval és Kamerunnal) csosszanttak tovább, ha a négy évvel később legendássá vált Roger Milla Perunak lőtt érvényes gólját megadják, akkor nem ismeri meg a világ Paolo Rossit, és akkor nincs az argentinok, brazilok, lengyelek és németek legyőzése sem. A másik döntős csapat, az NSZK pedig az osztrákok nagyvonalúságának köszönhette, hogy megélték a középdöntőt, egymás ellen játszottak, az utolsó körben a németek 1-0-s győzelme tökéletes volt mindkét csapatnak. És azért is hálát adhatnak, hogy Schumacher a pályán maradhatott Battiston lemészárlása után a franciák elleni elődöntőben, amit aztán 11-esekkel nyertek.
Csak Argentína jutott tovább csoportelsőként, a németek a harmadik meccsükön Dániától kikaptak, a franciákat megelőzte a Szovjetunió, a belgák pedig az első vereségük után még egy döntetlent is játszottak, így harmadikként csússzantak csak tovább.
Az első körben a legnagyobb különbségű győzelemhez ismét volt közük, de most a bot rossz végén álltunk. Igen, ez Mexikó, 1986 Szovjetunió-Magyarország. A szovjetek a csoportkör után azonnal kiestek, az addig gyenge belgák verték őket 4-3-ra.
A 86-os világbajnok Argentína végül csak csoportharmadikként ment tovább, mert ugyan megverte a Szovjetuniót, de aztán döntetlent játszott Romániával. Anglia is csak egy újabb döntetlent játszott Hollandia ellen a következő meccsén, csak Egyiptomot verték 1-0-ra.
A legnagyobb különbségű győzelmet nem a jugoszlávokat 4-1-re legyőző németek aratták az első körben, hanem a csehszlovákok, akik 5-1-re verték az USA-t. A negyeddöntőben kaptak ki végül a németektől 1-0-ra.
Vagyis csak a brazilok nyerték az első meccsüket.
A csoportkör többi meccsén sem ment az olaszoknak, Norvégiát verték 1-0-ra, de Mexikóval csak 1-1-es döntetlent játszottak. Furcsa lebonyolítású vébé volt volt, a csoport első két helyezettje tovább ment, a harmadikok közül hatból négy. Utolsóként az olaszok. A brazilok és a svédek egy csoportban voltak, 1-1-et játszottak az utolsó meccsen.
A legnagyobb különbségű győzelem: Argetína-Görögország 4-.0. Ezen a meccsen még játszott a meccs után doppingteszten lebukott Maradona. A vezér kiesése után teljesen szétestek, csak harmadikként jutottak tovább, a nyolcaddöntőben Románia verte őket 3-2-re.
A legnagyobb különbségű győzelem a franciáké volt, a 3-0 Dél-Afrika ellen. Kettővel több csapat is nyert: 3-1 lett a Horvátország-Jamaika és a Mexikó-Dél-Korea is, 2-0-ra győzött Németország az USA ellen és Anglia Tunézia ellen. A horvátok csak második helyen mentek tovább, Argentína mögött, akiktől kikaptak. Mexikó is második lett a csoportban, Hollandia mögött, aztán a németek verték őket a nyolcaddöntőben. Az angolok is csak csoportmásodikak lett, a románok legyőzték és megelőzték őket. Aztán a nyolcaddöntőben Argentína kiverte őket.
Tökéletes indítás azért sem lehetett, mert egymással játszott a későbbi elődöntős Brazília és Törökország. De Törökország a második meccsen is csak döntetlent játszott Costa Ricával, aztán 3-0-ra elintézték a története első és mindeddig utolsó vébéjén szereplő Kínát. Jobb gólkülönbséggel mentek csak tovább.
Legnagyobb különbségű győzelem: mi lenne más, mint a németek hengere a szaúdiak ellen (utána viszont csak 1-1-et játszottak Írországgal, az egyenes kieséses szakaszban pedig senkinek nem tudtak egy gólnál többet lőni. A döntőben egyet sem a braziloknak). A spanyolok 3-1-re verték Szlovéniát, Costa Rica 2-0-ra Kínát, ugyanennyire Dél-Korea Lengyelországot, Olaszország Ecudaort, Oroszország pedig Tunéziát. A spanyolok a negyeddöntőben estek ki, nem feledhető bírói segítséggel verte őket Dél-Korea. Akik ugyanilyen hátszéllel verték ki előtte Olaszországot. Oroszország, Costa Rica nem jutott tovább a csoportból.
A franciák a második meccsükön is csak döntetlen játszottak Dél-Korea ellen, másodikként mentek tovább Svájc mögött.
A legmagabiztosabb győzelmet a spanyol aratták, 4-0-ra verték Ukrajnát (Alonso, Villa (2), Torres). 8-1-es gólkülönbséggel léptek tovább a csoportból, a nyolcaddöntőben aztán az addig nagyon gyenge franciák verték ki őket. 3-0-ra nyert az első meccsén Csehország is az USA ellen, aztán a csoportjukból sem jutottak tovább Olaszország és Ghána mögött, mert mindkettőtől kikaptak 2-0-ra.
Két győzelem, egy döntetlen, egy vereség, de végül mind a négy csapat csoportelsőként jutott tovább.
Legnagyobb különbségű győzelem: Németország-Ausztrália 4-0. Bronzérmesek lettek, a spanyolok verték ki őket az elődöntőben. Hollandia 2-0-ra verte Dániát, Dél-Korea pedig Görögországot. Dél-Korea aztán 4-1-re kikapott Argentínától, de 2. helyen továbbment a csoportból. Uruguay verte ki őket a nyolcaddöntőben.
Tanulság? Ne fogadjunk még nagy tétben senkire, nagyon kevés telt el a vébéből.
Talán csak arra, hogy
nem ez a négy csapat jut a négy közé: Hollandia, Németország, Kolumbia és Franciaország.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.