Pedig Ausztrália ellen már úgy tűnt, mégsem olyan erős ez a csapat, mint amennyire a spanyolok ellen annak tűnt. Akkor köhögött egyet-kettőt az első meccsen megállíthatatlannak tűnő gépezet, Chile ellen viszont már szinte bántóan magabiztos volt. A hollandoknak a döntetlen is elég lett volna, és sokáig meg is elégedtek azzal, hogy csírájában fojtottak meg minden chilei támadáskísértletet.
Hiába vannak kiemelkedő klasszisok Louis van Gaal csapatában, a hollandokat mégis az teszi igazán olajozott gépezetté, hogy bármelyik játékos villanhat egyet. A holland utánpótlásképzésnek és van Gaal jó szemének köszönhetően
bármikor bevethetőek olyan, alig 20 éves játékosok, akikről a világ szinte semmit nem tud.
Chilét hétfőn két fiatal csere, Memphis és Fer intézte el - persze Robben fontos közreműködésével. Ráadásul nagyon úgy tűnt, ezt a kilencven percet a hollandok legfeljebb félgőzzel játszották végig, hogy formájukból minél többet át tudjanak menteni az egyenes kieséses szakaszra, ahol már jóval nehezebb dolguk lesz.
Akárhogy alakul a másik hét meccs párosítása, a brazíliai világbajnokság legerősebb nyolcaddöntője a holland-mexikói összecsapás lesz. A hibátlan, +7-es gólkülönbségű hollandoknak a csak a házigazdák ellen pontot vesztő, éles helyzetben gólt sem kapó mexikóiakkal kell majd megküzdeniük. Ez a vébé eddig arról szól, hogy
a lendületet elkapó, extázisban játszó csapatoknak bármi sikerülhet,
lásd Costa Rica, így a horvátok elleni meccs után Mexikó ellen is nehéz fogadni.
A külön cikket érdemlő Miguel Herrera a legősibb taktikával verte meg a horvátokat: hagyták, hogy a nagyszájú délszlávok kifárasszák magukat impotens szaladgálásukkal, aztán három jól célzott pofonnal gyorsan elintézték az ellenfelet. Ilyenkor mindig meg kell említeni, hogy a mexikóiak legjobb játékosuk, Carlos Vela nélkül utaztak Brazíliába, de a sértődékeny sztár így a csoportkör végén már tényleg a kutyának sem hiányzik. Ochoa, Márquez, Moreno, Guardado, Peralta játékát nézve minek bárki máson gondolkodni?
Két csapat van csak, amely 1994 óta valamennyi világbajnokságon túlélte a csoportkört: Brazília és Mexikó (a németek valószínűleg csatlakoznak majd hozzájuk). A mexikóiak teljesítménye azért is kiemelkedő, mert a válogatott keretének gerincét mindig a hazai, Európából szinte láthatatlan bajnokságból behívott játékosok adják.
A horvátok ellen pályára küldött 11 játékosból 6 otthon focizik.
Minden adott, hogy az a hollandok elleni nyolcaddöntő korszakosan nagy meccs legyen: van Gaal bármekkora edző bármekkora csapattal, egész Mexikóban nincs egyetlen ember sem, aki ne hinné, hogy meg tudják őket verni.
Mikor láttunk utoljára igazán jó brazil csapatot világbajnokságon? 1982-ben? Vagy volt, akit meggyőztek az 1994-es, netán a 2002-es csapat villanásai? Ettől a vitától függetlenül egyetérthetünk abban, hogy ez a mostani eresztés eddig a nézhetetlenség határát súrolja. Scolarit mindig azzal szokás mentegetni, hogy a csapatai nem futballoznak brilliánsan, de legalább megbízhatóan sziklaszilárdak. Ehhez képest most egészen addig sebezhetőnek tűntek a vébé három legrosszabb csapata közül az egyik ellen, amíg egy lesgyanús gólnak köszönhetően nem szereztek két gólós előnyt.
Az első két meccsen csak a brazil támadók és a középpálya voltak siralmasak, most viszont David Luiz és Thiago Silva is sebezhetőnek tűntek (hogy Dani Alves és Marcelo nem rajonganak a védőmunkáért, az egyáltalán nem újdonság). A Chile elleni nyolcaddöntőben csak a hazai pályán eddig rendre érkező bírói segítség és a történelem (1962-ben, 1998-ban és 2010-ben is a brazilok nyertek) szól Scolari csapata mellett, mert a pályán eddig ők kevesebbet mutattak, mint Alexis Sánchezék. Ja és persze ott van Neymar.
Az utóbbi 10 világbajnokságon csak 3 játékos rúgott 2 gólt 2 csoportmeccsen is: Cubillas, Klose és Neymar. Pelének 3 meccsre volt szüksége első 4 vébégólja megszerzéséhez - Neymarnak is. Már csak 5 játékos van, aki Neymarnál több gólt lőtt brazil mezben: Pelé, Zico, Ronaldo, Romario és Bebeto - viszont ő még csak 22 éves. A számoknak elég világos üzenete van.
Annak pedig még világosabb, amit Neymar ezért a brazil válogatottért tett. Kivételesen nem túlzás ilyen nagy szavakat használni: 200 millió ember nehezedik nem különösebben erős vállaira,
de eddig meg sem érezte az iszonyú terhet.
Kettőt vágott a horvátoknak és kettőt vágott Kamerunnak a játéknak abban a szakaszában, amikor csak ő és Julio César játszottak úgy, ahogy egy brazil válogatotthoz illik. Ha ő nincs, a házigazdák lehet, hogy nem élik túl a csoportkört. Talán Messi volt még ezen a vébén ilyen fontos saját csapata számára - viszont Neymar már kétszer annyi gólnál tart, mint barcelonai csapattársa.
Láttunk már történelmi jelentőségű csapatokat az egész világ szeme előtt darabokra hullani, de a halálosan sebzett spanyol csapat most nem tette meg azt a szívességet egyre népesebb ellentáborának, hogy teljesen hülyét csináljon magánól. Hollandia ellen leégtek, Chile ellen már csak csendben kikaptak, Ausztrália ellen viszont méltósággal köszöntek el. Sokan a keretből, például a cseréje után a kispadon zokogó Villa vagy a teljesen eltűnt Xavi valószínűleg soha többé nem fognak ennyi tévénéző előtt játszani.
3:0 lett a vége, ami tökéletesen megfelelt a vébé kezdete előtti esélyeknek. Azt már soha nem tudjuk meg, hogy alakult volna ez a csoport, ha ez a meccs az első körben van, és a címvédők esetleg önbizalmat szereznek. Most a meccs végén Iniesta és Del Bosque összeölelkeztek, a csapat pedig az öltözőből egyenesen a repülőtérre buszozott, hogy hazautazzon Spanyolországa. Így lett vége minden idők egyik legjobb válogatottjának -
örökké nem tarthatott ez sem, és lehetett volna csúnyább vége is.
Hollandia - Chile 2:0
Spanyolország - Ausztrália 3:0
Brazília - Kamerun 4:1
Mexikó - Horvátország 3:1
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.