Gati a Johns Hopkins Egyetem professzora, Európa- és Oroszország-szakértő politológus, 1998-ig közeli kapcsolatban állt a Fidesz vezetőivel, Orbán Viktorral és Kövér Lászlóval is. Az American Interest folyóiratban megjelent cikke elején említi Orbán 1998. októberi látogatását Washingtonban, ahol a demokratikus Magyarország ígéretes, fiatal vezetőjeként üdvözölték Mark Palmer korábbi amerikai nagykövettel.
Charles Gati erősen kritikus volt a Horn-kormánnyal, majd később az orosz kapcsolatot kereső gyurcsányi külpolitikával szemben is. A 2010 óta hatalmon lévő Orbán-kormányokat kifejezetten nem kedveli, márciusban, a Népszabadságnak adott interjújában a professzor arról beszélt, hogy Orbán a történelem egyik legfordulékonyabb politikai vezetője, úgy váltogatja a nézeteit, mint más az alsógatyáját.
(Gati orbános írásaiból többnyire némi sértettség is érződik. Mindent egybevetve mégis sokkal következesebb és elvszerűbb politkai gondolkodó, mint a kritizált kormányfő.)
A tusnádfürdői beszédet Gati kábé úgy értékeli, ahogy a többi egyesült államokbeli kommentátor a New York Timestól a Washington Postig: Orbánnak elege van a Nyugatból, a nyugati típusú (liberális) demokráciából, és az Oroszország, Szingapúr, Kína, Törökország fémjelezte illiberális vagyis minimum féldiktatórikus modellt tekinti példának. Gati szerint Orbán most megerősítette azt, amit a krtitikusai évek óta hangoztatnak, hívei és propagandistái pedig hevesen tagadnak, miszerint illiberális, autokratikus, nacionalista, kvázi-putyini állam kiépítésére törekszik, tudatosan lebontja a demokrácia intézményeit (a kibaszott fékeket és ellensúlyokat).
A professzor súlyosan demagógnak, ostobának, primitívnek tartja Orbán beszédének megállapításait, miközben látja, hogy a demagógia működik, Magyarországon sokaknak tetszik Orbán verbális hadakozása a Nyugattal, az idegen pénzügyi érdekekkel. A Johns Hopkins tanára egyesre értékeli a beszédet, érvei összefüggéstelenek, a legprimtívebb Nyugat- és Amerika-ellenes klisékre alapulnak, egy egyetemi hallgató karót kapna ilyen érveléstechnikájú dolgozatra.
Charles Gati abból a tényből, hogy a beszéd romániai magyarok előtt hangzott el, valahogy eljut odáig, hogy Orbán a Nagy-Magyarország felélesztésére törekszik a putyinizáció módszerével, de közben meg nincs is hadserege. Az Európai Unióból pedig csak azért nem lép ki, mert az országban szinte minden beruházást az EU pénzéből finanszíroz. Kereszténységről papol, miközben nemrég még ateista volt. Folyton pálforgolódik. Satöbbi.
A lényeg:
Orbán októberben az Egyesült Államokba látogat, New Yorkban és Los Angelesben kint élő magyarokkal és vállalatvezetőkkel találkozik, Washingtonba nem megy, mivel nem fogadják magasabb szinten, sem a külügyben, sem a Fehér Házban.
Az USA számára ma Magyarország nem kulcsszereplő, nem stratégiai jelentőségű játékos.
Gati szerint az EU-tól egyelőre nem vártható keményebb Orbán-ellenes lépés. A nyugat-európai politikusokban még fájó emlék a Jörg Haider vezette Ausztriával szembeni sikertelen izmozás. A támogatások leállítása vagy drasztikus csöklkentése pedig Orbán malmára hajthatná a vizet, csak erősítené az eddig is szorgosan táplált ellenségképet, és még inkább a Nyugat-ellenes táborba hajtaná Magyarországot.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.