A kalifátust is alapító Iszlám Állam körül csak úgy röpködnek az események. Összeszedtük az éjszaka legfontosabb híreit:
Ezt a Pentagon szóvivője közölte. A rakétákkal és bombákkal mért támadásokat mind az iraki kormány felkérésére hajtották végre bombázógépekkel, drónokkal. A szóvivő szerint a célpontok 90 százalékát megsemmisítették. A támadások eredménye volt, hogy az iraki biztonsági erők vissza tudták foglalni a kulcsfontosságú gátat Moszulban.
Az is kiderült, hogy az amerikai hadsereg, amennyiben szükséges, kész folytatni az ehhez hasonló küldetéseket Irakban.
Az Iszlám Állam angol nyelvű videóval üzent. Azzal fenyegették meg az amerikaiakat, hogy kiontják a vérüket.
A szervezet bemutatott egy fényképét, amelyen egy amerikai állampolgár látható, akit az iraki megszállás idején fejeztek le. A képeken orvlövészek által meggyilkolt áldozatok is láthatók.
Ezt a szövetségi légügyi hivatal tiltotta meg, biztonsági megfontolásokból. Pár nappal korábban az iraki légtértől is eltiltották a gépeiket.
Legalábbis ők ezt állítják arról a japán állampolgárról, akit foglyul ejtettek.
A Kyodo hírügynökség közölte kedden, hogy az IS interneten közzétett üzenetében számolt be Jukava Haruna nevű japán kém efogásáról.
A Youtube-on jelent meg több felvétel arról, ahogyan a szélsőségesek kihallgatnak egy földön fekvő férfit, aki Jukava Harunakénet mutatkozik be, és azt mondja, hogy fotóriporterként, illetve orvosként érkezett Japánból Szíriába. Amikor arról kérdezik, hogy miért van nála fegyver, azt mondja magáról, hogy ő nem katona.
A japán kormány szerint a 42 éves Jukava július végén érkezett Szíriába, és lépett kapcsolatba az Iszlám Front nevű ellenzéki csoporttal, amely harcol az IS ellen. A férfit feltehetően Aleppó környékén tartják fogva. Japán ammáni nagykövetsége gyűjti az információkat róla, és megpróbálja kiszabadítani. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.