Az esztétikai plasztikai sebészetben a ráncképződés csökkentésére alkalmazott vegyület, a botox hatékony lehet a gyomorrák kezelésében is – erre a következtetésre jutottak állatkísérletekkel amerikai és norvég kutatók, akik az eredményeiket a Science Translational Medicine folyóiratban tették közzé.
A Clostridium botulinum baktérium által termelt botulinum toxin (botox) a legmérgezőbb ismert vegyület, ami az idegrendszerben az ingerületátvitelt akadályozza, és a légzőizmok bénulása miatt halálhoz vezethet. Bizonyos esetekben azonban a botox a neurológiában gyógyszerként alkalmazható, és elterjedt az esztétikai plasztikai sebészetben is, ahol így időlegesen blokkolhatók a ráncképződésért felelős izmok.
A New York-i Columbia Egyetem és a trondheimi Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói egereken végzett kísérletekben a bolygóideg (nervus vagus) szerepét vizsgálták a gyomorrák kialakulásában. A kutatásokon bebizonyosodott, hogy a gyomorrák esetében a bolygóideg ingerületátvivő anyag közvetítésével ösztönzi a daganat őssejtjeit. A felismerés alapján állatkísérletekben a nervus vagus hatását az ideg átvágásával, vagy botox helyi befecskendezésével blokkolták. Mindkét eljárás hatékonynak bizonyult.
„Ha a betegség korai fázisában megszakítjuk az összeköttetést a központi idegrendszer és a daganat között, a tumorsejtek sokkal sebezhetőbbek lesznek, így hatékonyabbá válik a kemoterápia”
– magyarázta a botoxkezelés hatásmechanizmusát Timothy Wang, a Columbia Egyetem professzora. De még hosszú klinikai vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy az eljárás általánosan elterjedt terápiás módszerré válhasson.
Duan Chen, a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem professzora az eljárás előnyeit értékelve arra hívta fel a figyelmet, hogy helyi beavatkozásról van szó, a botoxot gyomortükrözés (gasztroszkópia) során lehet befecskendezni, így a betegeknek mindössze néhány órát kellene a kórházban tölteniük. A beavatkozás olcsóbb és kevésbé toxikus, mint a jelenleg alkalmazott kemoterápia, s nincsenek mellékhatásai sem.
A botox alkalmazásának létjogosultsága lehet nem operálható gyomorrákos betegeknél, vagy olyan pácienseknél, akik nem reagálnak a kemoterápiára, valamint azoknál, akiknél állapotuk miatt a hagyományos kezelés nem alkalmazható a súlyos mellékhatások miatt. Mindezek fényében Norvégiában elkezdik a klinikai vizsgálatokat gyomorrákos betegeknél. Feltételezések szerint a botoxkezelés hatékony lehet prosztatadaganatok esetében is, ám további vizsgálatok szükségesek annak kiderítésére, hogy pontosan milyen idegek játszhatnak szerepet a tumorok kialakulásában. (MTI via BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.