"Régóta égetően hiányoznak az olyan közgazdasági képzések, amelyek beindításán a jegybank alapítványai jelenleg dolgoznak."
Többek között erről beszélt a Magyar Nemzetnek adott interjúban Balog Ádám, az MNB alelnöke a jegybank 200 milliárdos alapítványi költéseivel kapcsolatban (amiről itt írtunk bővebben). Szerinte "nehéz forintosítva kifejezni, hogy mekkora hatása lehet a képzéseknek", de már "rövid távon már annak jelentős hatása lesz, hogy a Magyarországon dolgozó magyar közgazdászok tollaiból nemzetközi szintű cikkek születnek". Hosszú távon pedig Balog szerint közgadaságilag tudatosabb, okosabb nemzet leszünk. Mindehhez Balog szerint "szokatlan eszközökre" van szükség.
Szó esik arról a kérdésről is, tulajdonképpen kié ez a 200 milliárd forint.
Balog szerint "egyértelműen megállapítható, hogy a célok megvalósításához szükséges pénzeszközök nem adófizetői és nem is költségvetési forrásból származnak, nem minősülnek államháztartási bevételnek sem". A jegybank pozitív eredménye valójában egy sajátos, a monetáris politika „melléktermékeként” keletkező, afféle „társasági” nyereség, mondja az alelnök. Azért a végére eljut oda:
"természetesen ez ettől még a magyar társadalom közösségéé, a közösség vagyona, hiszen a jegybank végeredményben egy speciális állami vállalat".
A jegybank pedig Balog szerint úgy döntött, ebben az esetben ez a legmegfelelőbb felhasználás.
A témára közben az ellenzék is rárepült. Az LMP törvénymódosító javaslattal korlátozná a jegybank költéseit, mondta Schmuck Erzsébet parlamenti képviselő és Róna Péter, az Ökopolisz Alapítvány társelnöke, korábbi MNB fb-tag kedden. Szelényi Zsuzsanna, az Együtt-PM politikusa pedig bejelentette, Matolcsy György jegybank elnök és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter meghallgatását kezdeményezi a költségvetési bizottságban.
Az MNB tárja fel, hogy milyen politikai és szakmai felhatalmazás birtokában és főként milyen megfontolás alapján döntött úgy, hogy 160 milliárd forinttal támogatja a pénzügyi szakemberek képzését
– közölte a Transparency International, amely közérdekű adatigényléssel fordult az MNB elnökségéhez. Ez megdöbbentő, nemzetközi mércével pedig egyszerűen abszurd, közölte a szervezet.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.