Ma helyére teszik Navracsics Tibort Brüsszelben

politika
2014 szeptember 10., 05:26

Szerdán délben jelenti be Jean-Claude Juncker, hogy kiket milyen feladatokra tervez kinevezni az általa vezetett Európai Bizottságban.

A kinevezési procedúra úgy néz ki, hogy Juncker júliusi megválasztása óta a tagállamok jelölhettek egy-egy jelöltet, a készen kapott jelölteket Juncker ma leosztja egy-egy biztosi pozícióra, és erre majd a parlamentnek is rá kell bólintania.

Magyarország Navracsics Tibor egykori közigazgatási, jelenlegi külügyminisztert jelölte.

A biztosállítás során szépen keveredik egymással a modern diplomácia a XVIII. századi intrikák és fortélyok világával, ugyanis a sajtó és a szakértők is csak találgatni tudnak, kinek milyen szerepet szánhat az Európai Bizottság új elnöke.

photo_camera Navracsics Tibor a német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier társaságában (BERND VON JUTRCZENKA / DPA / AFP)

Az Euobserver legfrissebb előrejelzése szerint Navracsics is azok közé a biztosjelöltek közé tartozik, akiknek nem lesz sima a kinevezése, mert Brüsszelnél nem jó pont abból az Orbán-kormányból érkezni.

A lap szerint Navracsics bukja a bővítési biztosi posztot (ezt kérte korábban a magyar kormány), és lecsúszik a nemzetközi fejlesztési biztosi pozícióról is. Ez utóbbi akkor merült fel, amikor Navracsics a múlt héten Juncker irodájában tárgyalt a kilátásokról. Ehelyett az adóügyi biztosi posztra terjeszthetik fel. Érdekesség, hogy korábban ezt a posztot látta el a szocialista Kovács László is, és a Fideszben többször kritizálták ezt a helyet azzal, hogy Brüsszelnek semmi köze nincs az egyes tagállamok adópolitikájához, és az adózás, mint olyan, nemzeti hatáskör.

Ehhez érdemes felütni a Fidesz 2009-es EP-választásokra írt programját. Ha valóban adóügyi biztosnak nézte ki Navracsicsot Juncker, akkor ezek a mondatok egészen új értelmet kaphatnak:

"A legkomolyabb megrázkódtatást Kovács László európai biztosi jelölésekor szenvedtük el. A miniszteri székéhez görcsösen ragaszkodó Kovács energiaügyi biztos-jelöltként tragikomédiába hajló módon (le)szerepelt Brüsszelben az Európai Parlament illetékes bizottsága előtt. Kálváriájának minden apró részletével nagy terjedelemben foglalkozott a nemzetközi sajtó. Gyurcsány Ferencnek az unióból érkező kérés ellenére sem sikerült az országot nagymértékben megosztó pártpolitikusnál alkalmasabb, szakmai szempontból hozzáértő és pártállami múlttól mentes személyt találnia. Mivel a magyar kormányfő a botrány ellenére fenntartotta a jelölést, Magyarországnak az Európai Bizottságban a jóval súlytalanabb adóügyi tárca jutott."

A múlt héten a Financial Times blogja is részletesen foglalkozott egy kiszivárgott biztosállítási tervezettel. A lapban akkor többek között éppen azzal indokolták akkor, hogy a terv csak kamu lehet, mert azon Navracsics Tibor túl fontos, a kereskedelmi biztosi feladatot kapta.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.