A tegnap este futott körbe a hír, miszerint ajurvéda tanszék lesz a Debreceni Egyetemen, ráadásul először Európában. Szilvássy Zoltán rektor szerint:
a nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével, rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan kell megőrizni az egészséget, míg az ötezer éves ajurvéda mindezt tartalmazza.
Ez egy elég konkrét állítás, így viszonylag könnyen lehet ellenőrizni az igazságtartalmát. A fellelhető irodalom, azonban finoman szólva sem fest annyira rózsás képet, mint az a rektor szavaiból kibontakozni látszott:
Talán nem meglepő, hogy a Semmelweis Egyetem után, a DE is gyorsan felkapaszkodott az alternatív orvoslás jól futó szekerére, ugyanakkor ez természetesen nem magyarázza meg teljesen, hogy pontosan mi lehetett a dolog mozgatórugója. A tavaly vitatott körülmények között kinevezett Szilvássyról, életrajza és publikációs listája szerint, ugyanis egyáltalán nem mondható el, hogy ne lenne (lehetne) fogalma a modern orvoslás és kutatás mibenlétéről és ne láthatná mennyire nem felel meg ennek az ajurvéda. Ettől persze még bizarabbá válik a dolog, még érthetetlenebbé, hogy miért mondta, amit mondott.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.