Remélem, hogy a választók bizalmát elnyerve a következő ciklusban is tudok tenni településünkért, Gyökért. Az alábbiakban összefoglalom azokat a jelentős változásokat, amelyek 2012-től egészen a mai napig fokozatosan léptek életbe, és változtatták meg alapjaiban a munkánkat.
A bizalmukat most először 5 (öt) esztendőre kérem. Eddig csak négy (4) évre szólt mindannyiunk mandátuma: a polgármesteré is, meg nekünk képviselőké is. Így többet nem lesz olyan, hogy egyazon évben kell Önöknek a parlamenti és az önkormányzati választás kedvéért is az urnákhoz járulniuk.
A polgármesterünk – itt is szeretném az Önök figyelmébe ajánlani Gálikné dr. Szekerácz Erzsébetet, aki 1998 óta áll településünk élén – hatásköre bővül. Ugyan parlamenti képviselő már nem lehetne (Erzsike nem is akart ilyen babérokra törni, mindig is a helyi ügyekben diszponálta magát), de lehetőségei tágulnak.
Eddig a jegyzőt (dr. Kálmán Ferencet) mi, a képviselőtestület tagjai választottuk, válthattuk le, vagy indíthattunk ellene fegyelmi eljárást. Most már mindez Gálikné dr. Szekerácz Erzsébet polgármesterasszonyon múlik. A jegyző és a polgármester immáron olyan tandemet tekernek, ahol a kormánynál Gálikné dr. Szekerácz Erzsébet ül a nyeregben.
Továbbmegyek. Erzsike fizetését a korábbiakban testületi döntés során állapítottuk meg. Most már előírt és általános bértábla van. Olyan nem lesz többet, mint volt még dr. Valér József idejében, 1997-ben, amikor a testülettel történt viszálya nyomán 24 forintban állapították meg a tiszteletdíját.
Gálikné dr. Szekerácz Erzsébet saját hatáskörben bátrabban diszponálhatja magát, gazdasági tekintetekben is. Sőt a testületi döntéseinkkel szemben (ahogy az ántik Rómában is mondották volt) vétójoga van. Akkor és amennyiben, ha a döntésünket az önkormányzat érdekeivel szemben sértőnek találja. Ugyanígy vice versa: ha nem találja sértőnek, akkor nem élhet a vétójogával. Egyedül is hozhat határozatot helyettünk, de csak halaszthatatlan esetben. És helyettünk dönthet akkor is, ha a döntést mi elmulasztanánk. Igyekszem majd nem elmulasztani, ha bizalmamba adják voksukat!
Immár közel évtizedes tervünk, hogy városunk nagy szülöttje tiszteletére felépüljön méltó helyén a dr. Nyeső Károly Élmény- és Fesztiválközpont, Kulturális Inkubátorház és Csárda. A hatástanulmányok megvalósításának zökkenőmentes finanszírozása érdekében kötvénykibocsájtásról is határoztunk.
Sajnos lehetőségeink e megvalósíthatóság tekintetében gyengülést mutatnak. Az önkormányzatok már csak a törvényben előírt, kötelező feladataikat láthatják el. Minden egyébhez vagy saját bevétel kell (politikai ellenfeleim a helyi csemegeadó bevezetését fontolgatják!), vagy pedig az kell, hogy az Országgyűlésben megszavazzanak rá költségvetési forrást. Ez mindenképpen lecsökkentő hatású a mozgástér tekintetében.
Ugyanakkor – és ez az üröm másik arca – a központi állam átvállalta adósságunkat. Például az említett 87,54 millió forint értékű, japán jenben nominált kötvényeink után fennmaradót is. További hitelfelvételhez azonban a kormány engedélye szükséges.
Ugyanakkor feladataink is kevésbé számosak. Konkrétan kb. ezerrel kevesebb dolgot kell önkormányzatunknak intézni. Leglátványosabb, hogy az óvodákon felüli oktatási intézményeket (így a dr. Nyeső Károly Művészeti Általános Iskolát és Készségfejlesztő Szakközépiskolát is) átvette a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. Ezzel Gécziné Marika eddigi igazgatónk kinevezési jogkörét is. Hasonló lett a sorsa a dr. Nyeső Károly Kórháznak is, ez sem illetékességi körünk halmaza immár.
És a kormányhivatalokhoz került minden, amit a Tisztelt Választópolgár az okmányirodában intézés szempontjából elvégez. Szabálysértési bírság kiszabására sincsen már lehetőségünk, azt szintúgy a központi szervek intézik.
Mondhatnók, hogy sovány portfóliónk maradt. De ne feledjük, hogy a temetkezés, a csatornahálózat, a közvilágítás, a szemétszállítás, a parkgondozás, a távfűtés, a kéményseprés, a dr. Nyeső Károly Idősek Otthona, a háziorvosi praxisok, a lakások ügye ugye, a dr. Nyeső Károly Könyvtár és például a csótányirtás megszervezése is mind-mind feladatunk maradt.
Vagyis bőven van mit tenni Gyökért, és abban kérem segítségüket, hogy a továbbiakban is a megismert érdekvezérelt közösségi politizálással és még ezen felül is jobban kamatoztathassam a tapasztalataimat.
Itten történő megjegyezés, hogy amennyiben azon aggódna, hogy elrontunk valamit, az nem lenne még önmagában végzetes rákfene, hiszen visszacsorbításra kerülne elég gyors hatállyal.
A kormányhivatalok ugyanis monitoroznak minket, és ha anomáliát észlelnek, széles arzenáljuk van a beavatkozásra. Ők is összehívhatják a képviselőtestületet, elvonhatják az államkincstárból nekünk járó pénzt, bírságot szabhatnak ki ránk, be is perelhetnek minket, ráadásul kezdeményezhetnek illetve megsemmisíthetnek rendeleteket helyettünk. Persze csak a törvényben meghatározott esetekben.
Kérem, hogy vegyék figyelembe, hogy még így is jobban jártunk, mint a Gyök – Seregény-i Megyei Önkormányzat, amelynek közgyűlésében immáron főleg területrendezésről lehet csak szó, meg a regionális operatív programok vonatkozó EU-s pénzeinek elosztásához szólhatnak hozzá. Ennyit a megyei szempontokról.
Most budapesti honfitársaimnak is üzenek, lévén az az ország ütőerének a szíve. Jellemző rám, hogy mindig adok egy jó tippet, és most is így teszek. Az a tippem, hogy pártra a fővárosban kerületi szinten lehet most már csak szavazni!
Eddig a főpolgármester mellett dolgozó közgyűlés tagjait is pártlistáról választották Önök. Mostantól azonban a közgyűlés tagjai az Önök által megválasztott kerületi polgármesterek lesznek (huszonhárman). És még kilenc olyan kerületi polgármester-jelölt, aki ugyan nem lett polgármester, de a pártja polgármester-jelöltjeire elegen szavaztak ahhoz, hogy e kompenzációs lehetőséggel élni tudjanak. Ezért ne lepődjenek meg Budapesten, ha pártra ezúttal csak kerületi szinten szavazhatnak közvetlenül! Nekünk itt Gyökön a megyei közgyűlés megválasztásának módja nem változik, ott továbbra is pártlisták lesznek.
Kérem, ha meggyőztem Önöket, akkor támogassák szavazatukkal programomat!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.