'Fokozatváltás a felsőoktatásban' címmel jelent meg a kormány új, 77 oldalas felsőoktatási stratégiája a kormany.hu-n. A stratégia a 2030-ig elérendő célokról - a felsőoktatás jelenlegi helyzetét ismerve: vágyálmokról - szól. Az anyag legfontosabb célkitűzései a következőek:
- 15%-al csökkenteni kell a szakok számát
- Az agrárképzésben el kell indítani a farmerképzést (reméljük követi majd a cowboyképzés is!!!)
- 2020-tól legalább egy nyelv középfokú ismerete nélkül ne lehessen elkezdeni felsőfokú tanulmányokat
- Az oktatók szakmailag és módszertanilag felkészültebbek legyenek (a hogyanokról olyan sok konkrétum nem hangzik el)
- Ismét általános lesz a mester-tanítvány viszony a tanítványok és hallgatók között (persze ez nem képzelhető el a diák-tanár arányok radikális megváltozása nélkül, amíg 30-50 diákra jut egy oktató, addig elképzelhetetlen a mester-tanítvány viszony a legtöbb esetben. Tehát vagy a tanárok számának radikális növelése, vagy a hallgatók számának drasztikus csökkentése kell)
- Rugalmasabb képzési struktúrát képzelnek el (mondjuk szerintem ennek ellentmond a szakok számának csökkenése, a kis szakok értelme nem más, mint a képzés színesítése és rugalmassá tétele)
- Erősen specializált intézmények
- Mérhető, kvantifikált követése az oktatói minőségnek
- A kutatói létszámot a 2012-es 37 ezerről 2020-ra 56 ezerre növelnék
- Az orvosi képzés sokkal nagyobb figyelmet és több erőforrást kapna, mint eddig
A magasztos tervek szerint
a felsőoktatásban lezajló fokozatváltással a magyar felsőoktatás újra visszanyeri vonzerejét, a diploma pedig az értékét.
(via MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.