Így néz ki egy, a brit légtér felé tartó orosz atombombázó

külföld
2014 október 31., 12:24
comments 196

Október 28-29-én komolyan tesztelte az európai légvédelmet az orosz légierő.

Kedden egy hét gépből - két MiG-31-esből, két SZu-34-esből, egy Szu-27-esből és két Szu-24-esből álló kötelék repült előre lejelentett útvonalon a nemzetközi légtérben a Balti tenger felett, és a transzpondereik is működtek, de nem válaszoltak a földi irányítás rádióüzeneteire, ezért előbb a balti államokat védő NATO-misszió német vadászgépei, aztán a finn, svéd és dán légierő gépei is befogták őket.

photo_camera NATO

Szerdán ennél is súlyosabb incidensek történtek. Aznap már előre nem egyeztetett berepülésekkel provokáltak az oroszok:

A Balti-tenger fölött egy, az előző napival egyező összetételű kötelék repült el, a NATO balti missziójának portugál F-16-osai fogták be őket.

A fekete tenger felett két Tu-95-ös stratégiai (atom)bombázó és kísérőgépeik, két Szu-27-es repült gyanúsan közel Törökországhoz, míg a török légierő vadászgépei be nem fogták őket.

photo_camera NATO

Mind közül a legsúlyosabb incidens az Északi-tenger és az Atlanti-óceán felett volt. Ott egy nyolc gépből - négy Tu-95-ös atombombázóból és négy, Il-78-as légi utántöltő gépből álló kötelék repült előzetes jelzés nélkül NATO-tagországok légterének határán. A köteléket előbb norvég vadászgépek fogták be és kényszerítettek visszafordulásra a nyolcból hat gépet.

De két Tu-95-ös tovább folytatta útját a brit légtér felé. A gépek rádiócsendet tartottak, lekapcsolták transzpondereiket is, vagyis a polgári légiirányítás számára láthatatlanná váltak. A bombázókról a RAF gépei készítettek felvételeket.

Oroszország egyre gyakrabban teszteli a nyugati országok katonai készültségét. Legutóbb Svédország közelében kalandozott egy tengeralattjáró. (Via NATO)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.