Az Eurázsia Gazdasági Unió (EEU) Oroszország legújabb kísérlete nagyhatalmi státuszának visszaállítására.
Az EEU januárban startol, az alapítók Oroszország, Kazahsztán, Fehéroroszország. Örményország már aláírta a csatlakozási szerződést, és ez hamarosan megtörténhet Kirgizisztánban és Tádzsikisztánban is. Középtávon a volt Szovjetunió valamennyi országának el kell majd döntenie, hogy csatlakozik-e az új formációhoz.
Ahogy a nevéből is látszik az EEU egyelőre a volt szovjet országok gazdasági szervezete. A közösségen belül nincsenek vámok, elvileg szabad a tőke, a termékek, szolgáltatások és a munkaerő áramlása. Az EEU a tagországok más politikai döntéseiben (szociálpolitika, oktatáspolitika, stb.) hivatalosan nem szól bele.
Az EEU fontos szervező ereje az orosz földgáz, amit a tagok a piaci árnál jóval olcsóbban megkaphatnak. Az EEU ugyanakkor nem jelent intézményes garanciát arra, hogy a gáz ára tartósan alacsony lesz. Az olcsó gáz, és az annak segítségével szerezhető népszerűség sok politikus számára vonzóvá teheti az EEU-t.
Az EEU nagyon erősen orosz központú, Moszkva adja a gazdasági erő, a népesség és a terület legnagyobb részét. A projektet legnagyobb részben Oroszország pénzeli.
Világgazdasági szempontból az EEU nem óriási dobás, gazdasági teljesítménye kevesebb mint egyötöde lesz az EU vagy az Egyesült Államok gazdasági teljesítményének és kevesebb mint harmada Kínáénak.
A fentiek miatt az EEU jelenlegi formájában nem alkalmas Moszkva nemzetközi befolyásának érdemi kiterjesztésére, ugyanakkor belpolitikai célokra felhasználható, az orosz közvélemény számára felmutatható vele valamilyen nemzetközi erősödés.
Magyarország gazdaságának azonnali összeomlását eredményezné, ha az EU-ból átlépnénk az EEU-ba.
A belépésünket az oroszok sem akarják, és minden keleti barátkozás ellenére a magyar kormánynak sincs ilyen törekvése. Egyedül a Jobbikban vetődhet fel komolyan a magyar politika ilyen irányváltása.
Viszont a belépés nélkül is kerülhetünk olyan közel az orosz blokkhoz, ami súlyos károkat okoz Magyarországnak. A jelenlegi pálya sajnos arrafelé visz.
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.