Salman Rushdie indiai-brit író, akinek már csak azért is eléggé ellenséges a viszonya az iszlám vallással, mert Khomeini ajatollah, az Iráni Iszlám Köztársaság korábbi vezetője 1989 februárjában fatvát hirdetett ellene, így évekig kellett bujkálnia a vallási szélsőségesek elől, és kapott egy csomó fenyegetést is. A szerdai párizsi terrortámadásra is erősen vallás- és iszlámkritikus közleményben reagált, így:
„Mikor a vallás, az oktalanságnak e középkori formája, modern fegyverzettel párosul, akkor valódi fenyegetést jelent a szabadságunkra. A vallási totalitarizmus halálos elváltozáshoz vezetett az iszlám szívében, és ennek tragikus következményét láttuk ma Párizsban. Kiállok a Charlie Hebdo mellett, ahogyan mindannyiunknak kell, hogy megvédjük a szatíra művészetét, ami mindig is a szabadság ereje volt a zsarnoksággal, a becstelenséggel és a hülyeséggel szemben. A vallás tisztelete a vallástól való félelem kódnevévé vált. A vallások, mint minden más eszme, kritikát, gúnyt és igen, félelmet nem ismerő tiszteletlenséget érdemelnek.”
Közben Törökország is reagált a terrorcselekményre.
„A leghatározottabban elítéljük a terrorizmust, ellenezzük annak minden formáját”
- mondta a külügyminiszter, de szerinte nincs kapcsolat a „a béke vallásának számító” iszlám és az erőszak között. „Nem helyes megközelítés az iszlámot az erőszakkal társítani (...), más vallások hívei is követnek el terrorista támadásokat.”
Emellett persze a török külügyminiszter és Erdogan elnök is sajnálatát fejezte ki a merénylet miatt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.