Gondolt már arra, mennyi baj van abból, hogy TÚL PONTOSAK AZ ÓRÁINK?

tudomány
2015 január 10., 21:59
photo_camera CC BY-ND 2.0

Demetrios Matsakis, az Egyesült Államok pontosidőfelelőse unorthodox javaslattal állt elő:

szerinte el kéne törölni a szökőmásodpercet.

Hogy mit?

A szökőmásodperc illékony fogalom, közelítsünk távolról:

Amikor azt mondjuk, eltelt egy perc, fejben talán ha másodpercekre bontjuk, de a legextrémebb esetekben is csak annak a törtrészeire. A valóságban az atomórák megjelenésével az időt a céziumatom oszcillációinak felszorzásával határozzák meg. De míg a céziumatom mindig pontosan ugyanannyit oszcillál, Földünk nem pontosan ugyanúgy jár a nap körül.

Így adódik a probléma, hogy óráink egy ideje már pontosabbak a Földnél.

Egy év normálisan 31 557 600 másodpercből állna. 2015 viszont 31 557 601 másodpercig fog tartani, mert június 30-án beiktatnak egy szökőmásodpercet.

Ilyet utoljára 2012-ben iktattak be.

Lett is belőle mindenféle kisebb-nagyobb para. Például a szökőmásodperc annyira összezavarta az ausztrál Quantas légitársaság foglalási rendszerét, hogy a járataik több órát késtek. Scájcban pedig, amikor a szökőmásodperces nap után letesztelték az áramszolgáltató tartalékgenerátorait, a rendszer összeomlott. Magyarán, ha valóban áramszünet lett volna Svájcban, akkor a tartalékrendszer működőképtelensége miatt az ország nagy része sötétbe borult volna.

Miért ragaszkodunk hozzá mégis?

Matsakis már 2012-ben is érvelt a szökőmásodperc ellen az ENSZ illetékes szervezetének konferenciáján, de javaslata Kanada, Kína és Nagy-Britannia ellenállásán elbukott. Illetve idénre napolták a téma további megvitatását.

A puristák azért ragaszkodnak a szökőmásodperchez, mert ha ezt nem iktatnák közbe, akkor idővel elszakadna a földi idő a Naptól, magyarán

bő ezer év múlva nem délben lenne dél, hanem délután egykor.

Na most, Matsakis szerint ragaszkodásunk ahhoz, hogy délben legyen dél, pusztán elvi szintű. A gyakorlatban az év felében, amikor nyári időszámítás szerint éljük az életünk, eleve nem délben van dél. És különben is, következménye annyi lenne az egésznek, hogy amikor a jövő embere feljegyzéseinkben olvas, ha azt látja, hogy dél, arra kell gondolnia, hogy az olyan, mint neki a délután 1 óra. (Via The Atlantic)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.