DISCLAIMER: ebben a cikkben a kutyaszarról lesz szó. Hangulatfestő képekkel. Ha épp eszel, inkább gyere vissza később. Én szóltam. De ha mégis nekilátsz az explicit tartalomnak, íme, egy kis tematikus muzsika az olvasás mellé:
Derűs januári délután, napsütéssel, fagypont felett pár fokkal - a kerti kutyaszar-betakarítás optimális ideje. Az enyhe időben a gombócok, hurkák felülete könnyen elválik a talajtól, de az anyag állaga még pont kellően tömör ahhoz, hogy a képződmények ne omoljanak szét a kapa érintésére, ne kenődjenek fel a lapátra. Ilyenkor öröm ez a munka a kiskertben, megy, mint az karikacsapás, gyorsan telik a tízkilós száraztápos zsák. Zárt rendszerben kezelem a kutyaszart, ciklus után visszatöltöm a végterméket az eledeles zacskóba.
Sajnos az utóbbi időben kissé elhanyagoltam a munkát, félóra szedegetés után éppen hogy belefért a három-négyheti termés a nejlonzsákba. A zsák tetejére öntök egy kis hamut, ez elveszi a szagot, aztán megy a zsák a szokott helyre - a kukába. Két kézzel kell emelnem a csúszós zacskót, nagyon nehéz. Tényleg, milyen nehéz is? És basszus, ha csak a mi kutyánk ennyit szarik szűk egy hónap alatt, mennyit termelhet az összes kutya a faluban, a megyében, az országban? És hova lesz ez a rettentő tömegű kutyaszar?
Európában átlagosan a háztartások 20-30 százalékában van kutya - Magyarországon ez az arány 50%. De egy rezidencián nem feltétlenül csak egy kutya lakik, így becslések szerint körülbelül 2,5 millió kutya él szerte a hazában.
Csak a budapesti 400 ezer nyilvántartott kutyából származó kutyaszar-termés napi negyven-hatvan tonnára becsülhető. A gigantikus massza kezelésével kapcsolatban nincsenek precíz előírások, bár élősködők petéi, fertőzést okozó baktériumok tömkelege található benne.
A kutyákból kikerülő salakanyag legnagyobb része a városokban az utcán, vidéken a kert valamelyik sarkában marad, háborítatlanul, kitéve az elemek kényének-kedvének. (Az otthagyott kutyaszar után ötezertől százötvenezer forintig terjedő bírság szabható ki, a gyakorlatban, ha néha-néha foglalkozik a dologgal a közterület-felügyelet, 20-30 ezer forintot szoktak kiróni-) Itt aztán belesüpped a földbe, nagy tömegben elsavasítva maga alatt a talajt, gyérítve a gyepet (a húsevő állatok ürüléke nem alkalmas trágyázásra), ha pedig aszfaltra került, széttapossák a járókelők, az autók, porlik és szennyez az anyag, amíg a csapadékvíz bele nem mossa a csatornába és meg nem kezdi utazását a tenger felé.
A gondos gazdi által a korzón bezacskózott vagy a kertben összegyűjtött anyag végső nyughelye a szeméttelep. A kutyakaki nem minősül veszélyes hulladéknak, a háztartási szemétbe be lehet tenni. Az anyag elenyészően kis aránya kerül a hulladékba, még kevesebb része oda, ahová valójában illenék kerülnie: a szennyvízkezelő rendszerbe.
Városokban nem életszerű, hogy a gazdi felvigye a lifttel a kilencedikre az anyagot. Magyarországon egy-két jobb fej önkormányzat területét kivéve nemigen találni zacskókat kínáló gyűjtőkonténereket sem, a teszkósszatyorban kukába dobva a kakit pedig ugye egy elvileg lebomló anyaggal növeljük a szemétlerakók terhelését. Jobb híján itt érdemes a kutyát rászoktatni, hogy a nyitott csatornafedél fölött guggoljon le. Ilyenkor sem optimális, hogy kezeletlenül megy a Dunába, Tiszába, Rábába a kaki, de még mindig jobb, mintha kisgyerekek játékszerévé válna a járda szélén.
Az ideális megoldás városban az lenne, ha működne a begyűjtő rendszer, lebomló zacskókkal, központi kezelővel. Vidéken pedig az, ha a kutya bejárna a vécére nagydolgozni. Az emberi potyadékkal együtt kezelve, baktériumok által lebontva, szennyvíziszapként már mehetne ki a földekre trágyaként, a megtisztított szennyvíz pedig jobb a folyóknak, mint az esőzéskor a városokban koncentráltan belemosott anyag.
Aki tehát nagyon zöld, akkor jófej, ha némi kellemetlenség árán bejuttatja a kagylóba a kutyaszart - ha ráadásul összegyűjtött csapadékvízzel húzza le a vécét, akkor végképp jár neki az Áder János Emlékérem!
Bármily kevéssé felemelő ez téma, egy igazán ihletett írónak nem okoz gondot művészetté gyúrni az anyagot. Akinek kimaradt, mindenképp olvassa el Hasektől a
Chovanec apó gyanús hordójá-t,
itt egy link, kedvcsinálónak pedig az első pár bekezdés:
A fényes raktárházzal átellenben húzódott meg Chovanec apó lakása, az ő fölöttébb szomorú készlettára. A kis befüstölődött petróleumlámpa nap nap után szerényen világította meg az ággyal szemközt púposodó három kis ebtrágyarakást. Az egyik rakásban szilárd, daraszerű, sárgásfehér trágya volt, a másikban sötétebb, a harmadikban még sötétebb és még szomorúbb.
Itt volt az ebtrágyát gyűjtő Chovanec apó birodalma. Chovanec apó fáradhatatlanul gyűjtötte az ebtrágyát, lévén erős az emberek lenézésével s - a megszokás által felvértezve - a bűzzel szemben. Fáradhatatlan volt és fürge, valahányszor gyorsan ugrani kellett és felkapni a földről ama fehér, daraszerű holmit, mely a labirintusban megtett úton nyirkossá válva megjelent isten kék ege alatt. S alighogy megjelent, könyörtelenül lesöpörték a járdáról, hempergett a szekérúton, taposták és szidták a szívtelen járókelők. Hempergett aztán a lovak patája alatt, kínos gondot okozva a lakkcipős embereknek. Végezetül összekeveredett a közönséges lótrágyával, az utcaseprők felseperték, és teljességgel hétköznapi módon elenyészett, anélkül, hogy betöltötte volna küldetését, amelyet a kesztyűkészítők szabtak neki.
Az a bizonyos fehér valami, az ebtrágya, szoros kapcsolatot tart fenn az előkelő társasággal. A legfinomabb kesztyűket erjesztett ebtrágyában pácolják, attól lesz a jó kesztyű finom, rugalmas, puhán vonódó. Ha nincs az ebtrágya, mihez kezdene az arisztokrácia, mely szereti a finom, puha bőrből készült svéd kesztyűt?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.