Olyan felületet gravíroztak fémbe amerikai tudósok, hogy leugrik róla a víz

TUDOMÁNY
2015 január 21., 11:43

hidrofob

Lézeres gravírozással hoztak létre extrém hidrofób nanostruktúrákat fémfelületeken a New York-i Rochester egyetem optikai tanszékének kutatói. A technológia annyira hatásos, hogy a vízcseppek konkrétan lepattognak az így előállított felületekről.

Ráadásul a gravírozási technikának köszönhetően a felület sokkal tartósabb, mint a most használt, vegyi úton létrehozott vízlepergető rétegek.

A víztaszító fémfelületek igen hasznosak:

a légi közlekedésben például állandó problémát jelent a repülők szárnyéleinek jegesedése, amit egy ennyire víztaszító felülettel teljesen ki lehetne zárni.

De nagy hasznát vehetnénk ennek a vízre elég érzékeny mobileszközök gyártásában is. Az új technológia részletes leírását itt publikálták. (Sploid via Cink)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.