Obama javaslata alapján ismét mehetnének amerikai katonák a Közel-Keletre

külföld
2015 február 11., 15:25

Barack Obama amerikai elnök már januári State of the Union beszédében is utalt arra, hogy az amerikai kongresszus jóváhagyását fogja kérni az ISIS nevű szunnita terrorszervezet elleni katonai akcióhoz. Az Amerikai Egyesült Államok által vezetett koalíció már hónapok óta bombázza ugyan az ISIS szíriai és iraki állásait, de az akció egy korábbi, még a 2001-es New York-i terrortámadás után elfogadott kongresszusi felhatalmazás alapján indult. Obamát ezért a közelmúltban többen is kritizálták, mondván: érdemi felhatalmazás nélkül, alkotmányellenes módon döntött a légicsapások elindításáról.

Obama most részben ezt a lemaradást pótolja, de a kongresszusban nem a légicsapások engedélyezése fogja a legnagyobb vitát kiváltani, hanem az, hogy engedélyezik-e, és ha igen, milyen korlátokkal, hogy amerikai szárazföldi erők is részt vegyenek a terrorszervezet elleni harcban.

Obama a törvényhozóknak írt levelében három éves felhatalmazást kér a fél Irakot és Szíria jelentős területeit uraló ISIS elleni harchoz, és javaslata engedélyezné az amerikai szárazföldi egységek bevetését, de csak nagyon korlátozott számban, és főleg védekező hadműveletekhez. Az amerikai stratégia fókusza a helyi harcoló alakulatok felkészítése és támogatása lenne. A légicsapásokat most is ebben a szellemben hajtják végre, az amerikai hadsereg folyamatosan konzultál az ISIS ellen szárazföldi harcot vívó iraki kurd pesmergákkal.

A kongresszusban azonban ez a köztes álláspont is komoly vitákat szül majd, a demokraták semmilyen szárazföldi harchoz nem adnának felhatalmazást, mert félnek egy újabb közel-keleti háborútól. A demokrata párti Obama 2008-as megválasztását is jórészt az elhúzódó iraki és afganisztáni háborúval kapcsolatos kivonuláspárti álláspontjának köszönheti. A demokrata párti képviselők jelentős része ugyanezen az állásponton maradt, és most tartanak attól, hogy ha a felhatalmazásba bármilyen formában belekerül a szárazföldi harcoló alakulatok igénybevétele, az Obamát követő elnök akár egy új közel-keleti háborút is kezdhet.

A republikánusok jelentős része ezzel szemben kevesli még az Obama javaslatában szereplő felhatalmazást is, ők hajlandóak lennének szárazföldi csapatokat küldeni az ISIS megsemmisítése érdekében, sőt némelyikük azt szorgalmazza, hogy Szíriában Aszad elnökkel szemben is fel kell venni harcot.

A törvényhozás gyorsított eljárásban tárgyalja majd az indítványt, akár márciusban el is dőlhet, mekkora felhatalmazást kap a harcra az elnök. (Reuters, Washington Post meg egy másik Reuters, itt pedig Obama javaslatának teljes szövege olvasható)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.