Magyar idő szerint éjjel 2-kor kezdődött el a 87. Oscar-díjátadás, aminek idén Neil Patrick Harris volt a házigazdája. Ilyen házigazda volt:
De mivel ezek a show-k általában rohadt erőltetettek, és ha ezeken történik is valami fontos, arról is ki szokott derülni, hogy kamu, ezért most csak arról lesz szó, hogy az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiája kiket díjazott. (Tavaly itt közvetítettük az egészet.)
A két legtöbb jelölést (9-9-et) összegyűjtő film a Birdman és a Grand Budapest Hotel volt. A Kódjátszma volt a harmadik 8 jelöléssel, az Amerikai Mesterlövész és a Sráckor pedig 6-6 díjat vihetett volna haza. A mindenség elmélete, a Foxcatcher és Whiplash 5 jelölést kapott, ahogy a Csillagok között is, de az csak technikai díjakért versenyzett.
A legesélyesebb film az operatőrnek és Michael Keatonnek köszönhetően nehezen felejthető Birdman volt, amit a 13 éven át forgatott családi történet, a Sráckor követett (ez a Golden Globe-díjat el is vitte), illetve korábban még a felemásra sikerült Amerikai mesterlövészt sem írták le.
A legjobb film a Birdman.
Ahogy a legjobb rendező is Alejandro González Iñárritu lett, aki egyből 3 Oscart is nyert, mert a legjobb eredeti forgatókönyvért járó díjat is vitte, és persze a legjobb film díját is ő teheti ki otthon a vitrinbe. (Az adaptált forgatókönyv kategóriát az Alan Turingról szóló Kódjátszma húzta be.) Richard Linklater, aki a Sráckorért megszerezte a legjobb rendezőnek járó Golden Globe-ot, most forgatókönyvíróként és rendezőként sem volt szerencsés.
A Birdman a legjobb operatőr díját is megérdemelten nyerte: a tavaly a Gravitációért Oscarral díjazott Emmanuel Lubezki csinálta meg a Birdmant olyanra, mintha a végéig egyetlen vágás sem lenne benne. (Volt, aki méltatlankodott, és szerette volna, ha a zseniális nevű Dick Pope kapja a díjat az Unbrokenért.)
Hiába volt nagy esélyes a Birdmanben szinte a színpadon meghaló Michael Keaton, ahogy a Golden Globe-on, úgy most is A mindenség elméletében Stephen Hawkingot játszó brit Eddie Redmayne kapta a legjobb főszereplőnek járó díjat.
A női főszerep sem volt kérdéses: Julianne Moore az ötödik Oscar-jelölésén végre szobrot kapott, miután a Still Alice-ben eljátszott egy alzheimeres nyelvészt.
A legjobb női és férfi mellékszereplő kategóriában is a legesélyesebbek nyertek, akik a Golden Globe-díjat is megszerezték. J. K. Simmons a Whiplashért kapta, Patricia Arquette pedig a Sráckorért. Utóbbinál a kritikusok korábban kiemelték, hogy a színésznő, aki a forgatás alatt 33-ról 46 évesre öregedett, a filmben alig viselt sminket, és a legemlékezetesebb az utolsó jelenete volt. Arquette a díj átvételekor a női egyenjogúság fontosságáról beszélt.
A legjobb animációs film a japán-amerikai kisfiúról és a dagadt egészségügyi robotjáról szóló Hős6os lett, a legjobb animációs rövidfilm pedig a zabáló kiskutyáról szóló Feast lett (amit itthon a Hős6os előtt játszottak a mozikban).
A legjobb külföldi film a lengyel Ida lett. A legjobb dokumentumfilm pedig az NSA-ről kitálaló, majd Oroszországba szökő Edward Snowdenről szóló Citizenfour lett. (Kollégánk, aki látta a filmet, nem győzte dicsérni.) Ezt Neil Patrick Harris így kommentálta: „Edward Snowden can't be here tonight for some treason.” A legjobb rövidfilm: The Phone Call.
A kevésbé fontos/érdekes díjakkal kezdték, ezeket hagytuk a végére. A Grand Budapest Hotel több technikai díjat is elvitt, övé lett a legjobb jelmez, smink és látványtervezés, illetve a legjobb eredeti filmzene. A legjobb eredeti betétdal a Martin Luther Kingről szóló Selmában hallható Glory lett.
A legjobb vizuális effekt díját a Csillagok között kapta, ami megpróbált bemutatni egy féregjáratot és egy fekete lyukat is. A legjobb hangvágás az Amerikai mesterlövészben volt, a legjobb hangkeverés és vágás pedig a Whiplash-ben.
A Birdman és a Grand Budapest Hotel a 9-9 jelölésből 4-4 díjat szerzett, a Kódjátszma nyolcból egyet, ahogy a 6-6 jelölést elérő Amerikai mesterlövész és a Sráckor is. Az öt jelölést szerzők közül a Whiplash 3, a Mindenség elmélete és a Csillagok között 1-1, a Foxcatcher pedig egy díjat sem kapott.
Itt vannak a fontosabb díjazottak és jelöltek, a győzteseket félkövérrel jelöltük.
Legjobb film
Legjobb rendező
Legjobb férfi főszereplő
Legjobb női főszereplő
Legjobb férfi mellékszereplő
Legjobb női mellékszereplő
Legjobb eredeti forgatókönyv
Legjobb adaptált forgatókönyv
Legjobb operatőr
Legjobb dokumentumfilm
Legjobb idegen nyelvű film
Legjobb animációs film
A többi díj győzteseit itt lehet megnézni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.