Illés Zoltán szerint akkora rejtett költségei vannak Paksnak, hogy tán fel sem épül

POLITIKA
2015 február 23., 07:42

„Bizonyára helyes stratégia ápolni a magyar-orosz gazdasági kapcsolatokat, de én a magam részéről biztosan nem atomerőművet vettem volna tőlük” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek az elmúlt hetekben a teljes magyar sajtót körbeturnézó Illés Zoltán, aki nem is olyan rég még a kormány környezetvédelmi államtitkára volt. Illés szerint a paksi beruházásnak nagyon komoly rejtett költségei vannak, amelyek akár 50-60százalékkal is növelhetik az amúgy is megrendítően nagyra tervezett költségeket:

  • A paksi beruházásra a kormány 12 milliárd eurós hitelt vett fel Oroszországtól;
  • Illés szerint a beruházás tervezett költségeit további 4 milliárd euróval növelheti, hogy sokkal szigorúbb sugárzásvédelmi rendszert kell majd kiépíteni a tervezettnél;
  • és mert az új erőmű elkészültekor még a régi is termelni fog, tárolókat kell majd építeni a fölöslegesen megtermelt áramnak.

Illés szerint annak, hogy ellenezte a paksi beruházást, szerepe lehetett abban, hogy el kellett hagynia a kormányt. De azt is mondja, hogy „a kormány szerintem ettől függetlenül is olyan politikát folytat, amelyben nem számít a környezetvédelem”. A kérdésre, hogy államtitkárként miért hagyta, hogy a dolgok így alakuljanak, azt mondta:

„nem hagytam”.

A kérdésre, hogy miért nem állt fel tiltakozásként, azt mondta, hogy „mert még így is sikerült eredményeket elérni”. Példaként a Győr és Szombathely között épülő utat említette. Ennél sikerült elérni, hogy ugyan drágább és hosszabb legyen, de ne építsenek rá olyan hidat, aminek mindkét hídfője természetvédelmi területen állna. (Via MNO)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.