Bejöttek a magyar állam filmgyártást ösztönző intézkedései, uniós viszonylatban is kiugróak a magyar filmgyártás számai, adta hírül az Európai Audióvizuális Obszervatórium elemzése.
Az EAO 17 uniós országot vizsgált, köztük olyanokat is, ahol létezik a direkt támogatáson túl valamiféle állami támogatás, ösztönzés (adókedvezmény, -visszatérítés stb.) a filmgyártók számára.
(Már nem is csak filmgyártásról van szó: újabban - ahogy Magyaországon is - a videójátékok számítógépes animációval készült kisfilmjei is a támogatottak körébe került, így többek között Andy Vajna egykori cége, a Digic Picturest is adókedvezménnyel ösztönzi az állam.)
A régióban is egyedülállónak számító filmes adókedvezményeknek köszönhetően a GDP-hez képest első helyen áll Magyarország a filmes gyártási költésekben, ahogy azt az EAO grafikonja is mutatja.
A kormány 2014-től emelte 20-ról 25%-ra a filmgyártás után járó adókedvezmény mértékét, amely tovább növelte a külföldi produkciók magyarországi költéseit - az új adófelajánlással ráadásul a produkciók akár 7,5%-kal is csökkenthetik gyártási költségeiket.
Jelenleg GDP-arányosan itt többet költenek filmekre, mint Franciaországban vagy Nagy-Britanniában.
Ennek persze a filmkészítők örülhetnek a legjobban, mint tavaly decemberben adott interjújában Havas Ágnes a Nemzeti Filmalap igazgatója elmondta, 2014-ben 24,7-29,7 milliárdra becsülték a külföldi produkciók költéseit, 2012 és 2013 között 35%-os volt az emelkedés.
Andy Vajna szerint az eddig érkezett "közepes" produkciók után számítani lehet arra, hogy igazán nagy produkciókat gyártsanak - főként amerikaiak - Magyarországon.
A magyar mozinéző és a magyar film ebből egyelőre közvetlen módon nem profitál túl sokat. Éppen az EAO adatiból derült ki, hogy uniós összevetésben a magyar filmes gyártás:
2011-ben még 7,2 százalékos volt a magyar filmek piaci részesedése, ami 2012-ben 1,9, tavalyra pedig még tovább, 1,5 százalékra zuhant. Ez statisztikailag kimutathatatlan, minden hetvenedik néző ül be egy magyar filmre, míg az amerikai - részben itt gyártott - filmek részesedése több mint kilencven százalék.
“Lengyelországban minden ötödik, a magyar piachoz hasonló méretű Csehországban pedig minden negyedik néző hazai filmre vált jegyet” - írta a Népszabadság.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.