Új irányelvet adott ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a cukorfogyasztásáról. A nemzetközi szervezet azt javasolja, hogy a felnőttek és a gyerekek is csökkentsék a napi hozzáadott cukorfogyasztásukat teljes kalóriabevitelük kevesebb mint 10 százalékára.
De jobb lenne a további csökkentés, 5 százalék alá, ami kb. 25 gramm, azaz 6 teáskanál cukor fogyasztása.
Az új irányelvek az élelmiszerekhez, italokhoz, az ipari feldolgozás, a főzés során és a fogyasztó által hozzáadott cukor - a monoszaharidok (mint a glükóz, a fruktóz,) és a diszaharidok (mint a nád-, a maláta- és a répacukor) –, illetve a mézben, a szirupokban és a gyümölcslevekben, gyümölcslé koncentrátumokban lévő cukrok fogyasztására vonatkozik.
Francesco Brancát, a WHO egészséges táplálkozás részlegének igazgatója azt mondta:
„Szilárd bizonyítékaink vannak arra, hogy a hozzáadott cukor fogyasztásának korlátozása a kalóriabevitel kevesebb mint 10 százalékára csökkenti a túlsúly és az elhízás, és a fogszuvasodás kockázatát.”
A WHO irányelvei nem vonatkoznak a friss gyümölcsökből és zöldségekből származó cukorra és a tejben természetesen lévő cukorra, mivel nincs bizonyíték arra, hogy ezeknek a fogyasztása károsan hatna az egészségre.
A naponta elfogyasztott cukor többsége a feldolgozott ételekben van, amiket általában nem sorolnak az édességek közé. Egy nagykanál ketchupban 4 gramm (kb. egy teáskanálnyi) hozzáadott cukor van. Egy doboz cukorral édesített üdítőital akár 40 grammnyi (10 teáskanálnyi) hozzáadott cukrot is tartalmazhat, ahogy azt itt bemutattuk.
Világszerte különböző nagyságú a hozzáadott cukorfogyasztás kortól, környezettől, országtól függően. Európában például a felnőttek fogyasztása a teljes kalóriabevitel 7-8 százalékát teszi ki olyan országokban, mint Magyarország és Norvégia, viszont eléri a 16-17 százalékot például Spanyolországban és az Egyesült Királyságban. A gyerekek körében még nagyobb a hozzáadott cukorbevitel: Dániában, Szlovéniában és Svédországban 12 százalék, míg Portugáliában majdnem 25 százalék. Dél-Afrika vidéki közösségeiben 7,5 százalék, míg a városlakók körében 10,3 százalék a hozzáadott cukorfogyasztás.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.