Van egy belga nemzetközi szervezet, az APOPO. A szervezet azzal foglalkozik, hogy olyan módszereket fejlesszen ki, mellyel emberéketek veszélyeztetése nélkül, de nagy hatékonysággal tudják azonosítani a földben lévő aknákat. Magyarországon az aknaveszély ugye nem akkora nagy probléma, de elég csak Horvátországig menni, hogy megtudjuk, mennyit használhat egy jó aknakereső program.
A világ más részein pedig még nagyobb szükség van a jó aknakeresőkre. Így van ez Afrikában is, ahol az APOPO elsősorban tevékenykedik. Tanzániai projektjükben például gambiai óriáspatkányokat (más néven hörcsögpatkány) tanítanak be aknakeresésre.
A patkányok a trénerek állítása szerint könnyen taníthatók, banánnal és a kutyakiképzők által is használt klikkerekkel jutalmazzák őket. Az aknákat a TNT szaga alapján találják meg, kaparással jelzik az embereknek, hogy hol a veszély.
A Guardian videójában nyilatkozó tréner arról is beszélt, hogy a programmal az emberek patkányokhoz való viszonyát is javítani lehet, ami szerinte nagyban előítéleteken alapul.
A patkányok mellett persze lehet aknakeresésre kutyákat is használni, csak nem annyira célravezető, hiszen erre a feladatra minél kisebb súlyú keresőket kell kiképezni. Éppen ezért vannak olyanok is, akik a méhekre esküsznek.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.