A magyar kormány megpróbálta elkenni, de az amerikaiak szerint egyáltalán nem volt annyira barátságos az államtitkáruk budapesti útja

politika
2015 március 07., 10:17
comments 136

A hét elején volt Magyarországon Thomas Melia, az Egyesült Államok helyettes külügyi államtitkára. Igen, az a Melia, akire annyira felnéz Deutsch Tamás.

Ő egyébként az amerikai külügy demokráciáért és emberi jogokért felelős részlegének európai és eurázsiai ügyeket felügyelő vezetője. Volt már gondja korábban, még 2011-ben a magyar alkotmányozással, a magyar média helyzetével és az egyházügyi törvénnyel is, akkor kiafaszozta le Deutsch.

Most is karcos volt, bár ez nem a magyar kormánynak a találkozókról kiadott közleményeiből derült ki, hanem a washingtoni külügy pénteki tájékoztatásából. Ami szerint az Egyesült Államok a maga részéről még egyáltalán nem lépett túl a kitiltási botrány idején felvetett problémákon.

Az amerikaiak azt írják, hogy a helyettes államtitkár

"bátorította a magyar kormányt, hogy fokozza korrupcióellenes erőfeszítéseit"

Ebben partnerként számíthatnak az Egyesült Államokra.

Még azt is írják, hogy a kétoldalú kapcsolatokról folyó párbeszédben az Egyesült Államok

"továbbra is napirenden tartja az alapvető jogokkal, a demokratikus folyamatokkal és a jogállamisággal, valamint a fékek és ellensúlyok rendszerének meggyengülésével kapcsolatos aggodalmainak tolmácsolását".

És a civil szervezetek vegzálásáról is szó volt természetesen. Melia szerint fontos az együttműködés a civil társadalommal, és személyesen is tolmácsolta Barack Obama korábbi beszédének azt a részét, amivel Magyarországnak üzenve kiállt a független civil társadalom mellett.

Kicsit egyértelműbben:

"ismételten az amerikai kormányzat aggodalmát fejezte ki egyes civil szervezeteknek a magyar kormány általi zaklatása miatt".

Miközben a helyettes államtitkár szerint jó példa, hogy a közelmúltban egyeztetések zajlottak a miniszterelnök hivatala és a zsidó közösség között, de megjegyezte azt is, hogy

a kormánynak felül kellene vizsgálnia az egyházak elismerésével is foglalkozó törvényt

- ahogy azt az alkotmánybíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága is kimondta.

Az oroszbarátságunkról is volt mondanivalója. Az ukrán válság és a Krím félsziget bekebelezésével kapcsolatban a transzatlanti együttműködés folyamatosságát hangoztatta a Moszkva elleni célzott szankciók fenntartása érdekében.

A közlemény szerint Melia ellenzéki pártok képviselőivel és civil szervezetek vezetőivel is tárgyalt Budapesten.

Hogy ezekből mi derült ki a magyar kormány közleményeiből? Semmi.

"Szabó László parlamenti államtitkár és Thomas Melia megbeszélésének középpontjában a Magyarország és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdései álltak.

Áttekintették a Magyarországnak kiemelt jelentőségű energiabiztonság témakörét, amellyel kapcsolatban Szabó László kiemelte, hogy Közép-Európa energiaellátásának biztosításához Magyarország az Európai Unió segítsége mellett az amerikai palagázpiac kínálta lehetőségre is számít.

Az ukrajnai válsággal kapcsolatban Szabó László megerősítette, hogy Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása és teljes szuverenitásának helyreállítása mellett, és továbbra is biztosítja Ukrajnának a gázszállítást Magyarországról, valamint a humanitárius segítségnyújtást is. Szabó László a találkozón annak a reményének adott hangot, hogy "a két ország közötti politikai kapcsolatokat is mielőbb sikerül a kiváló gazdasági, biztonságpolitikai együttműködés szintjére emelni" - áll a tárca közleményében.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szintén hétfőn azt közötle az MTI-vel, hogy Prőhle Gergely, a tárca nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára Thomas Meliával foltyatott egyeztetésén ismertette a társadalmi felzárkózást és a családpolitikát érintő kormányzati kezdeményezéseket, és jelezte, hogy Magyarország nyitott minden további konzultációra, amely más országok, így az Egyesült Államok tapasztalatainak felhasználásával elősegíti a társadalmi felzárkózást. Prőhle Gergely emlékeztette tárgyalópartnerét, hogy Magyarország a 2011-es uniós elnöksége idején az európai romastratégia kezdeményezője volt.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.