Titokban összedolgozhat a Jobbik és a Fidesz

Média
2015 március 17., 21:54

Kim Lane Scheppele amerikai alkotmányjogász rendszeresen ír Magyarországról Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász blogjában a New York Timesban, most is ez történt. A fideszfaló Scheppele azt járja körbe, hogyan fog tudni kormányozni Orbán a kétharmad elvesztése után. Nem ír nagyon vad dolgokat.

A poszt viszonylag hosszú, az amerikai közönségnek nyilván el kell magyarázni csomó mindent a magyar alkotmányos és politikai berendezkedésről, ami itthon evidencia, de a lényeg valahogy így alakul:

  • A Fidesz úgy alakította az elmúlt években a politikai rendszert, hogy sok döntéshez szükséges kétharmados többség.
  • Most, hogy a veszprémi választáson ez elveszett a Fidesz problémás helyzetbe került.
  • Március 3-án volt azóta kétharmados szavazás.
  • Akkor egy jobbikos képviselő segítségével (távolmaradása miatt) ment át egy törvény.
  • Scheppele szerint az érintett képviselő nem adott nagyon hihető magyarázatot a hiányzására.
  • Simán lehet, hogy a Fidesz a ciklus végéig ilyen egy-egy jobbikos (vagy akár máshonnan érkező) segítséggel nyomja majd át a kétharmados törvényeket.
  • Ez szerinte lehet egyéni alkuk eredménye, és valamilyen titkos, letagadható koalícióé.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.