1967-ben adta át Norvégia az Olavsvern tengeralattjáró-bázist Tromsø mellett, az Északi-sarkkörön túl. A NATO alapító tagja a szovjetek jelentette fenyegetés miatt építette a bázist, amelyik a sziklába vájt tengeralattjáró-hangárok mellett 14 ezer négyzetméternyi irodát és kétszer ennyi bombabiztos raktárhelyiséget tartalmaz.
Az építési költségek mai árakon elérték a félmilliárd dollárt.
A norvég kormány 2008-ban döntött úgy, hogy bezárja a bázist. Három évvel később eladásra kínálták a komplexumot, 18 millió dollárt reméltek, de végül csak ötmillióért, az építési költségek 1 százalékáért vette meg egy olajkutatással foglalkozó norvég cég.
A cég azóta bérbe adja a létesítményt, mégpedig a többségi orosz állami tulajdonban lévő Gazprom olaj- és gázipari óriásnak. A Gazprom hajói azóta is rendszeresen kikötnek a bázison, és hogy pontosan mit csinálnak és szállítanak, senki sem tudja. Most, hogy az orosz hadsereg egyre aktívabb - gyakorlatban és a tervezőasztalon is - a régióban, egyre több szaki kongatja a vészharangot.
Egy korábbi norvég altengernagy Einar Skorgen, aki Norvégia északi flottáját vezette, az AFP-nek elmondta:
Eladtuk az egyetlen komoly bázisunkat északon. Ez színtiszta őrültség. Az oroszokon kívül csak Norvégiának van állandó jelenléte a Barents-tengeren, ahol közös határunk is van. Ha a hajók nem tudnak ott lenni, ahol lenniük kell, akkor szét is bonthatnánk őket.
Az egész sztori legjobb része, hogy annak a Jens Stoltenbergnek a baloldali kormánya adta el a bázist, aki azóta a NATO főtitkárává avanzsált. (Quartz)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.